8 Նոյեմբեր 2011 - 11:42 AMT
Հայաստանում մեկնարկել է սուբսիդավորված գյուղատնտեսական վարկեր հանձնելու երկրորդ փուլը 9,5 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով, նոյեմբերի 8-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սամվել Գալստյանը։ Նրա խոսքով, մինչև տարեվերջ նախատեսվում է տրամադրել 7,5 մլրդ դրամ, իսկ մնացած մասը նախատեսվում է 2012-ին, քանի որ սուբսիդավորված վարկեր հանձնելու ծրագիրը շարունակական բնույթ է կրելու։
Տրամադրվող արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերի առավելագույն չափսը կազմում է 3 մլն դրամ, վարկերի տոկոսադրույքը՝ տարեկան 14 տոկոս (4-6 տոկոսը կազմում են պետական սուբսիդիաները), մարման ժամկետը՝ մինչև 2 տարի։
Գալստյանը նաև հաղորդել է, որ առաջին փուլով շուրջ 12 000 գյուղացիներ օգտվել են այդ ծրագրից, որոնց համար տարեկան տոկոսադրույքը կազմել է 10 տոկոս, իսկ 225 շահառուների համար՝ 8 տոկոս։

8 Ноябрь 2011 - 11:42 AMT
В Армении уже стартовал второй этап выдачи субсидированных сельхозкредитов на общую сумму в 9,5 млрд драмов, сообщил 8 ноября на пресс-конференции в Ереване заместитель министра сельского хозяйства РА Самвел Галстян. По его словам, до конца года планируется разместить 7,5 млрд драмов, а остальная часть предусмотрена на 2012 год, поскольку сама программа выдачи субсидированных кредитов будет носить продолжительный характер.
Самвел Галстян также сообщил, что по первому этапу порядка 12 000 сельчан воспользовались этой программой, для которых годовая процентная ставка составила 10%, а для 225 бенефициариев наиболее отдаленных и социально необеспеченных сельхозобщин – 8%, как и было предусмотрено программой.