8 Նոյեմբեր 2011 - 14:21 AMT
2011 թ. նոյեմբերի 8-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 8%:
2011 թ. հոկտեմբերին արձանագրվել է 0.3% գնաճ, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը նախորդ ամսվա ցուցանիշի նկատմամբ նվազել է 0.5 տոկոսային կետով և կազմել 5.7%` ընդհուպ մոտենալով 4%±1.5 տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայքին:
Խորհուրդն առավել հավանական է համարում, որ կանխատեսվող ժամանակահատվածում համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը կդանդաղեն և, առաջարկի կողմից շոկեր չարձանագրելու դեպքում, միջազգային ապրանքային շուկաները հիմնականում կլինեն հավասարակշռված: Այս պարագայում ՀՀ տնտեսություն ներթափանցող գնաճային ճնշումներ չեն նկատվի: Միաժամանակ դեռևս պահպանվում են զարգացած երկրների մակրոտնտեսական քաղաքականությունների արդյունավետության անորոշությունները, հայտնում է ԿԲ մամլո ծառայությունը:
Խորհուրդը գտնում է, որ աշխատանքի շուկայի և համախառն պահանջարկի արձանագրված և սպասվող զարգացումները գնաճային միջավայրի վրա էական ճնշումներ չեն ձևավորի:
Խորհուրդն ամփոփեց, որ իրականանում են 2011 թ. Դրամավարկային քաղաքականության ծրագրերի կանխատեսումները գնաճի նվազող հետագծի և կանխատեսվող հորիզոնում 4%±1.5տոկոսային կետ տատանումների թույլատրելի միջակայքում ձևավորվելու վերաբերյալ: Այս պարագայում, առաջիկա ժամանակահատվածում դրամավարկային քաղաքականության ուղղությունների փոփոխություն չի պահանջվում և առավել նպատակահարմար է չեզոք դրամավարկային քաղաքականության իրականացումը: Միաժամանակ, կախված Դրամավարկային քաղաքականության ծրագրերում նախանշված ռիսկերի դրսևորման չափից և ժամկետներից, չի բացառվում դրամավարկային քաղաքականության հետագա ուղղությունների ճշգրտումը:

8 Ноябрь 2011 - 14:21 AMT
Совет Центрального банка Армении на заседании 8 ноября принял решение оставить неизменной ставку рефинансирования на уровне 8%.
Как сообщает пресс-служба ЦБ РА, в октябре по сравнению с сентябрем была зафиксирована инфляция в размере 0,3%, в результате чего 12-месячная инфляция составила 5,7%, сократившись по сравнению с показателем предыдущего месяца на 0.5 п.п. и приблизившись к допустимому диапазону колебаний в 4%( ±1,5%).
Совет считает вполне возможным, что темпы роста мировой экономики в прогнозируемом периоде замедлятся, и, в случае отсутствия шоков предложения, мировые товарные рынки в основном будут уравновешенны. В этом контексте инфляционные давления, проникающие в экономику Армении, не будут явными. Пока сохраняются неопределенности эффективности макроэкономических политик развитых стран. Совет находит, что зафиксированные и ожидаемые тенденции на рынке труда и ВВП значительно не повлияют на инфляционную среду.
Одновременно Совет ЦБ РА не исключает дальнейших уточнений денежно-кредитной политики в зависимости от проявления размеров и сроков рисков, отмеченных в программах.