9 Նոյեմբեր 2011 - 10:39 AMT
2012-ի պետական բյուջեի նախագծով առաջարկվում է բյուջեի դեֆիցիտի 3,1 տոկոս ցուցանիշը, ինչը 12 մլրդ դրամով քիչ է, քան 2011-ին։ Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է ֆինանսաբյուջետային հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը։ «Վերջապես մեր պետբյուջեի դեֆիցիտը կմոտենա այն սահմանին, որն արդեն սպառնալիք չի ներկայացնում մակրոտնտեսական կայունության տեսանկյունից՝ դա 3 տոկոսն է»,- ասել է նա։
Մինասյանը հավելել է, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ Հայաստանն ավելացրել է բյուջեի դեֆիցիտը մինչև 7,55 տոկոս, ինչը թույլ է տվել այդ տարիներին չկրճատել ոչ մի սոցիալական ծրագիր և անցկացնել լայնամասշտաբ հակաճգնաժամային տնտեսական ծրագրեր։

9 Ноябрь 2011 - 10:39 AMT
Проектом государственного бюджета на 2012 год предполагается показатель бюджетного дефицита 3,1%, что на 12 млрд. драм меньше, чем в 2011-м году. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил глава постоянной парламентской комиссии по финансово-бюджетным вопросам Гагик Минасян. “Наконец дефицит нашего госбюджета приблизился к той границе, которая уже не представляет угрозы с точки зрения макроэкономической стабильности – это 3%”,-отметил он.
Минасян добавил, что во времена мирового финансово-экономического кризиса власти Армении увеличили бюджетный дефицит до 7,55%, что позволило в эти годы не в отличии от других стран сократить ни одной социальной программы, и провести широкомасштабные антикризисные экономические программы.