Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) և «Orange Արմենիա» ընկերությունը հայտարարում են Համակարգչային խաղերի նախագծման Հայաստանի 2-րդ առաջնության մեկնարկը, տեղեկացնում են ԻՏՁՄ մամլո ծառայությունից։ Առաջնության շրջանակում մասնակիցները պետք է ներկայացնեն իրենց կողմից նախագծված համակարգչային խաղերի դիզայնը, սցենարը և խաղերն ամբողջությամբ:
Առաջնության նպատակներն են զարգացնել համակարգչային խաղերի նախագծման ոլորտը Հայաստանում, աջակցել երիտասարդներին դրսևորվել խաղերի բիզնես ոլորտում:
Մասնակցել ցանկացողները կարող են հանդես գալ նախապես ձևավորված թիմով կամ որպես անհատ: Մրցույթը տարիքային սահմանափակում չունի: Գրանցման հայտերի վերջնաժամկետն է դեկտեմբերի 15-ը:
Մրցույթին հայտ ներկայացնելու համար պետք է այցելել digitec.am կայք։
Առաջին անգամ առաջնությունը տեղի ունեցավ 2011թ. հունիսին: Այն անցկացվեց 4 փուլով, և յուրաքանչյուր փուլի ընթացքում մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց կողմից նախագծված համակարգչային խաղերի կոնցեպտը, գրաֆիկան/դիզայնը և տեխնիկական հնարավորությունները, իսկ 4-րդ` եզրափակիչ փուլում, ներկայացրեցին խաղերն ամբողջությամբ: Ժյուրիի կազմում էին «Օրանժ Արմենիա», «Մայքրոսոֆթ», «Սորսիո», «Տրիադա», «Թեոկեն», «Թի Էքս Սիստեմս», «ԷԴՋ Գեյմինգ» ընկերությունները, Արդիական տեխնոլոգիաների մասնագետների ասոցիացիան:
Առաջնության 25 մասնակիցների գերակշռող մասն ուսանողներ էին Երևանի պետական համալսարանից, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայից, ՀՊՃՀ-ից, Հայաստանի բաց համալսարանից: Մասնակիցների թվում էին նաև դպրոցականներ և ընկերություններ:

Союз предприятий ИТ (СПИТ) и компания “Orange Армения” объявляют о старте 2 чемпионата Армении по разработке компьютерных игр, сообщают в пресс-службе СПИТ. В рамках чемпионата участники должны представить дизайн, сценарий и полную версию разработанных ими компьютерных игр.
Целью этого первенства является развитие области проектирования компьютерных игр в Армении, которое даст возможность открытия новых талантов среди молодежи.
Возрастных ограничений для участников нет. Последний срок приема заявок – 15 декабря. Для подачи заявки необходимо посетить сайт digitec.am.
Впервые чемпионат был проведен в июне 2011 года. Первенство прошло в 4 этапа и содержало 7 номинаций: лучшая игра, сценарий, образ, дизайн, анимация, новшество, мобильная игра-приставка. В каждом из этапов участники представили разработанные ими компьютерные игры. На первом этапе оценивалась концепция игры, на втором – графика и дизайн, на третьем – технические возможности, а на четвертом, завершающем этапе – была определена лучшая игра. В составе членов жюри были представители “Оранж Армения”, студии “Тирада”, “Сорсио”, Ассоциации современных технологий, “Роберт Саакянц продакшн”, “Майкрософт Армения” и других компаний.
Большая часть 25 участников чемпионата – студенты ЕГУ, Государственной академии художеств Еревана, Ереванского государственного политехнического университета, Открытого армянского университета. В числе участников были также школы и компании.