«ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ն հայտարարում է 2011թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ 9 ամիսների ֆինանսական արդյունքները Միջազգային ֆինանսական հաշվետվության ստանդարտներին (ՄՖՀՍ) համապատասխան:
Զուտ եկամուտը կազմել է 3,888 մլն. ՀՀ դրամ: Հաճախորդներից ներգրավված միջոցների ծավալը կազմել է 79,092 մլն. ՀՀ դրամ: Ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդների ծավալը 2010թ. դեկտեմբերի 31-ի համեմատությամբ աճել է 23.1%-ով և կազմել է 44,940 մլն. ՀՀ դրամ:
Հիմնական գործունեության եկամուտը հասել է 9,611 մլն. ՀՀ դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատությամբ ավելանալով 26.2%-ով: Կապիտալի (ROE) և ակտիվների (ROA) եկամտաբերության գործակիցները համապատասխանաբար կազմել են 17,6% և 3,6%:
Զուտ եկամտով ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը զբաղեցնում է երրորդ տեղը ՀՀ բանկային համակարգում:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում Ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկային փաթեթը ավելացել է 31,4%-ով` 10.7 մլրդ ՀՀ դրամով և կազմել է 44,5 մլրդ ՀՀ դրամ: Կորպորատիվ բիզնեսի հաճախորդների վարկային փաթեթը աճել է 31.5%-ով:
Ֆիզիկական անձանց ավանդային հաշիվներին առկա միջոցների հարաբերական աճը 2011թ. կազմել է 23.1%, բացարձակ աճը` 8.4 մլրդ ՀՀ դրամ: Բանկի կորպորատիվ հաճախորդների ժամկետային և ցպահանջ ավանդների ծավալը նույնպես աճել է ավելի քան 50%-ով տարեսկզբի համեմատ:
Նման ցուցանիշներին հասնելը Բանկին նպաստել է այնպիսի վարկային պրոդուկտների պայմանների և սակագների բարելավմանն ուղղված ակտիվ աշխատանքները, ինչպիսիք են` ավտովարկավորումը, փոքր բիզնեսի վարկավորումը, հիփոթեքային և սպառողական վարկերը, դեբետային քարտերը։
2011թ. ակտիվ քարտերի ընդհանուր քանակով (տեղական և միջազգային) ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը երրորդ հորիզոնականից բարձրացել է առաջին հորիզոնական, թողարկելով և սպասարկելով բացառձակապեսVisa քարտեր: 30.09.2011թ. դրությամբ Բանկի ակտիվ քարտերի քանակը անցել է 122 000, տարեկան աճով 52.5%-ով: Բանկն իր հաճախորդներին տրամադրում է Visa Electron, Visa Classic, Visa Gold, Visa Business և Visa Platinum քարտեր:
«2011թ. ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը, որպես ունիվերսալ բանկ, շարունակել է մանրածախ բիզնեսի զագացմանն ուղղված ակտիվ քաղաքականությունը, հաջողությամբ ավելացնելով ֆիզիկական անձանց վարկային և ավանդային փաթեթները և շուկայում ամրապնդելով առաջատար դիրքերը բոլոր ցուցանիշներով, ինչպես մանրածախ, այնպես էլ կորպորատիվ բիզնեսի ուղղությամբ: Այս պահին տարվում են լայնածավալ աշխատանքներ բոլոր պրոդուկտների և Բանկի կորպորատիվ բլոկի բիզնես գործընթացների արդիականացման և օպտիմալացման ուղղությամբ: Մենք շարունակում ենք ակտիվորեն զարգացնել և մեր հաճախորդերին առաջարկել առավել ունիվերսալ և հարմար բանկային պրոդուկտներ, և 2011թ. ավարտին սպասում ենք գործունեության հիմնական ցուցանիշների բարձր աճ»,- ասել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Վալերի Օվսյաննիկովը:

9 ноября ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» подвел финансовые результаты за девять месяцев текущего года. В частности, как сообщает пресс-служба банка, по состоянию на 30 сентября 2011 года чистая прибыль банка составила 3,888 млн. драмов. По чистой прибыли Банк ВТБ (Армения) занимает 3-e место в банковской системе Армении. Объем средств, привлеченных от клиентов, составил 79,092 млн. драмов. Объем частных вкладов физических лиц вырос на 23.1% по сравнению с 31.12.2010г. и составил 44,940 млн. драмов. Доход от основной деятельности достиг 9,611 млн. драмов, увеличившись по сравнению с тем же периодом предыдущего года на 26.2%. Коэффициенты рентабельности капитала (ROE) и активов (ROA) составили соответственно 17.6 % и 3.6%.
Достичь таких показателей банку позволила активная работа по улучшению условий и тарифов таких кредитных продуктов, как: автокредиты, кредиты малому бизнесу, ипотечные и потребительские кредиты, дебетовые карты, а также проведенные акции по депозитным продуктам.
Число активных карт банка превысило 122 тыс., с годовым приростом на 52.5%. Банк ВТБ (Армения) остается одним из лидеров на рынке денежных переводов физических лиц. По состоянию на 30 сентября 2011 года филиальная сеть банка состояла из 68 филиалов, действующих по всей территории Армении, а также работают 400 терминалов. По состоянию на 30 сентября 2011 года в банке насчитывалось 1043 сотрудников.
«В 2011 году Банк ВТБ (Армения), как универсальный банк, продолжил динамично-агрессивную политику в направлении развития ритейла, успешно наращивая кредитный и депозитный портфели физических лиц и укрепляя лидирующие позиции на рынке по всем показателям как розничного, так и корпоративного бизнеса», – сказал генеральный директор – председатель директората «Банка ВТБ (Армения)» Валерий Овсянников, комментируя результаты банка по итогам третьего квартала. По его словам, на данный момент ведется широкомасштабная работа также по модернизации и оптимизации всех продуктов и бизнес-процессов корпоративного блока банка. Банк продолжает активно развивать и предлагать клиентам более универсальные и удобные банковские продукты, и к концу 2011 года ожидает высокого прироста по всем основным показателям деятельности.