Հյուսիսային Օսեթիայում` ռուս-վրացական սահմանին գտնվող «Վերին Լարս» անցակետը փակվելու է բեռնափոխադրումների և ուղևորների տեղափոխումը իրականացնելու համար եղանակային վատ պայմանների առկայության պատճառով, հաղորդում է Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարության մամլո ծառայությունը։
Սույն թվականի նոյեմբերի 8-ից մինչև 2012 թվականի մարտի 1-ը «Վերին Լարս» անցակետը փակ կլինի կցասայլերով բեռնատար ավտոտրանսպորտի, ինչպես նաև 30 և ավելի նստատեղ ունեցող ուղևորատար ավտոբուսների համար:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի ցամաքային հաղորդակցությունը իրականացվում է «Վերին Լարս» անցակետի միջոցով, կարելի է սպասել բեռնափոխադրումերի արժեքի ավելացման: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդում բեռնափոխադրումներ իրականացնող «RAILVNESHTRANS ընկերություն տնօրեն Դավիթ Գալստյանը` գնաճի միտումները արդեն նկատելի են: Ըստ նրա, մինչև 23 տոննա քաշով բեռնատար ավտոմեքենաները ստիպված կլինեն օգտվել վրացական Փոթի և Բաթումի նավահանգիստներից, ինչը կարող է ծախսերն ավելացնել 10-15%-ով՝ համեմատած «Վերին Լարս» անցակետով բեռները փոխադրելու պարագայում։
Հայաստանի՝ ԱՊՀ և Եվրոպայի երկրների տարածքում միջազգային ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումներ կատարող առաջատար տրանսպորտային ընկերություններից մեկի՝ «Սպայկա» ՍՊԸ գլխավոր տնօրենի օգնական Կարեն Բաղդասարյանն իր հերթին հաղորդել է, որ ելնելով միջազգային պրակտիկայից՝ բեռնափոխադրումների արժեքի թանկացումը 10 տոկոսով, որպես կանոն, հանգեցնում է ապրանքի ինքնարժեքի թանկացմանը 1-2 տոկոսով։ Ընդ որում, նա հավելել է, որ բարձր ինքնարժեքով և փոքր զանգվածով ապրանքների վրա բեռնափոխադրման արժեքի բարձրացումն առանձնապես չի անդրադառնա, իսկ ցածր ինքնարժեքով և մեծ զանգվածով ապրանքները սպառողին կարող են արժենալ ավելի քան 2%-ով ավելի թանկ։

10 Ноябрь 2011 - 10:57 AMT
Пункт пропуска «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе в Северной Осетии на несколько месяцев закрывается для передвижения грузового и пассажирского автотранспорта из-за погодных условий, сообщает пресс-служба Министерства транспорта и связи Армении.
С 8 ноября текущего года по 1 марта 2012 года КПП "Верхний Ларс" будет закрыт для прицепного и полуприцепного грузового автотранспорта, а также для пассажирских автобусов с более, чем 30 пассажирскими местами.
С учетом того, что сухопутное сообщение Армении с Россией осуществляется транзитом по территории Грузии именно через КПП «Верхний Ларс» следует ожидать роста цен на транспортные перевозки. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net менеджер по грузоперевозкам транспортно-экспедиторской компании «Рейлвнештранс» Давид Галстян, тенденции роста цен уже наблюдаются. По его словам, грузовые машины, весом до 23 тонн, вынуждены будут воспользоваться паромом грузинских портов Поти или Батуми, что может обойтись до 10-15% дороже по сравнению с транспортировкой грузов через КПП «Верхний Ларс».
В свою очередь помощник гендиректора одной из лидирующих транспортных компаний Армении, которая выполняет международные автомобильные грузоперевозки по странам СНГ и Европы, ООО «Спайка» Карен Бгдасарян сообщил, что исходя из международной практики подорожание цен на грузоперевозки на 10%, как правило, приводит к подорожанию себестоимости товара на 1-2%. При этом он добавил, что на товары с высокой стоимостью и низким весом повышение цен на грузоперевозки практически не отразится, а вот товары с низкой стоимостью и большим весом для потребителей могут стать дороже более, чем на 2%.