10 Նոյեմբեր 2011 - 14:04 AMT
Այսօր Apple ընկերության համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը Երևանում Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ պատմեց իր անցած ճանապարհի մասին, Apple-ի ստեղծման պատմությունից և կիսվեց խորհուրդներով։
«Ես HP ընկերությունում էի աշխատում, գիտական հաշվիչներ էի նախագծում, ապա սկսեցի ուսումնասիրել այդ հաշվիչների միկրոսխեմաները։ Ես հրապուրված էի տեխնոլոգիայով և չիպերի դիզայնով և հավատում էի որ խելացի նախագծողը կարող է հասնել մեծ արդյունքերի այդ աշխատանքում։ Ես մի տեսալական ունեի, ուզում էի համակարգիչներն ամբողջ աշխարհին հասանելի դարձնել։ Գրպանումս սակայն գումար չունեի, իմ առավելությունն այն էր, որ ես կարող էի օգտվել միկրոսխեմաների մատչելի աղբյուրից՝ HP-ում էի աշխատում։ Ես մատիտով և թղթով նախագծում էի չիպերի դիզայնը։ Իսկ գիշերները վերցնում էի միկրոսխեմաները, զոդում էի լարերի տեղերը փոխելով։ Գումար չունեի վճարելու համար նախագծողին կամ պատրաստողին և ամեն ինչ ինքս էի անում։ Ամեն օր կարդում էի օնլայն մամուլը, փնտրում թե աշխարհում ինչ նոր հայտնագործություններ էին կատարվում կամ ինչ մատչելի չիպեր էին արտադրում։ Հետևելով բոլոր զարգացումներին՝ ես մտածեցի, իսկ ինչու՞ ինքս չստեղծեմ այնպիսի սարքեր, որոնք նմանօրինակ մեծ կարևորություն կունենան»,-պատմեց Սթիվ Վոզնյակը և հավելեց, որ ամեն մարդ մի բանում գերազանցության է հասնում, մի բան բոլորից լավ է անում։
Վոզնյակի խոսքով, ինքը և Սթիվ Ջոբսը մտածում էին, ինչ կարող են անել առանց գումարի՝ մեծ հաջողության հասնելու համար։ «Սովորաբար բոլոր մեծ ընկերությունները հիմնել են երիտասարդներ, որոնք փող չեն ունեցել և երաշխիք չեն ունեցել, սակայն կտրուկ զարգացում են ունեցել»,-ասաց նա։
Խոսելով Apple-ի արտադրանքների մասին, նա ասաց, որ շատ կարևոր է, որ մարդ հստակ տեսլական ունենա իր արտադրանքի մասին։ «Սթիվ Ջոբսը հաճախ էր ասում, որ Apple-ի բոլոր հրաշալի արտադրանքները ստեղծվել են մի մարդու մտքի ուժով։ Ջոբսը տեխնոլոգ չէր, սակայն նա գիտեր ինչպես մեծ ինժեներական միտքը վերածել փողի։ Մեր մյուս ընկերը Մայքլ Սքոթը մեզնից մեծ էր։ Մենք նոր էինք սովորում բիզնես անել։ Մայքն էր ասում թե որը պ ետք է լինեն մեր աշխատանքային պարտավորությունները, ում պետք է վերցնել աշխատանքի և ինչպես նա պետք է աշխատի։ Նա ասում էր թե ինչպես մեր արտադրանքը պետք է աշխատի լավագույնս բավարարելով սպառողների ցանկությունները: Եվ դիզայնն էլ պետք է փայլուն լիներ, որ առաջացներ իղձ»- շարունակում էր պատմել Սթիվ Վոզնյակը։
Սթիվ Վոզնյակը, ցույց տալով իր արտասովոր ժամացույցը, ասաց, որ սիրում է արտասովոր բաներ. «Կյանքում էլ եմ այդպես, սիրում եմ արտասովոր բաներ անել, անել ոչ բոլորի պես»։
Սթիվ Վոզնյակը ստեղծում էր մի բան, որը Սթիվ Ջոբսը դարձնում էր պիտանի և պահանջված։ «Ես ամեն բան ստեղծելիս հավեսով էի գործս անում, իմ համար, հավեսի համար էին անում։ Հետո Ջոբսին էի ցույց տալիս, նա էլ դրանք պիտանի էր դարձնում։ Բոլոր տեխնոլոգիաները կյանքն ավելի հեշտ դարձնելու համար են։ Կգա մի օր, երբ բոլորս կաշխատենք շաբաթը 4 օր, իսկ մնացած ժամանակը կծախսենց վայելքի և սիրելի բաների վրա»,- ասաց նա և փոքր ինչ խոսեց նաև իր ստեղծած առաջին համակարգիչների՝ Apple 1-ի և Apple 2-ի մասին։
«Երկուսն էլ ես եմ նախագծել, Ջոբսն անգամ տեղյակ էլ չէր։ Ավարտել եմ, նոր ցույց տվել։ Apple 2-ն էր, որ իսկապես մատչելի դարձրեց անձնական համակարգիչները, հեղափոխեց համակարգիչները»,-ավելացրեց նա։
Սթիվ Վոզնյակին Հայաստան է հրավիրել Հայաստանի նախագահի մրցանակի կոմիտեն՝ շնորհելու նրան Հայաստանի նախագահի 2011 մրցանակը՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար։ Կազմակերպչական գործերը նախաձեռնում է Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունը, իսկ ֆինանասավորում է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը։

10 Ноябрь 2011 - 14:04 AMT
10 ноября сооснователь компании Apple Стив Возняк во время встречи с представителями сферы ИТ Армении в Ереване рассказал о пройденном им пути, об истории создания Apple, а также поделился советами.
“Я работал в компании HP, разрабатывал научные счетчики, затем стал изучать их микросхемы. Я был в восторге от высоких технологий, дизайна чипов и верил, что умный и предприимчивый разработчик может достичь больших успехов в данной сфере. У меня была цель – сделать компьютеры доступными во всем мире. Однако у меня не было средств для реализации своих идей. Единственной удачей было то, что я работал в компании HP и мог бесплатно пользоваться микросхемами. С помощью карандаша и бумаги я создавал дизайн чипов. А по ночам брал микросхемы, паял провода, менял очередность их соединения. Каждый день я читал онлайн-прессу, искал в ней сведения о новых изобретениях в мире, о том, где производятся относительно дешевые чипы. Следя за всеми событиями в сфере, я вдруг понял, что сам мог бы создавать все те устройства, которые больше всего востребованы”, – рассказал Возняк, добавив, что каждый человек должен в чем-то достичь совершенства.
По словам Возняка, они со Стивом Джобсом начали дело, не имея ни копейки, и все время думали о том, что можно создать, не имея в наличии денег.
Говоря о продукции Apple, он отметил, что очень важно, чтобы каждый мог внести что-то новое в начатое дело: “Стив Джобс часто говорил, что все удивительные продукты Apple созданы блестящей мыслью человека. Джобс не был технологом, однако он знал, как инженерную мысль можно превратить в деньги. Другой наш друг – Майкл Скотт, был старше нас. Мы только учились бизнесу, Майкл разъяснял нам наши обязанности, советовал, кого надо брать на работу, и как тот должен работать. Он говорил, что наша продукция должна удовлетворить потребности пользователей во всем мире. Дизайн также должен быть безупречным, чтобы непременно возникало желание владеть данным продуктом”.
Похваставшись своими необычными часами, Стив Возняк заявил, что любит необычные вещи: “Я и в жизни люблю все особенное, что не как у других”.
Стив Возняк создавал, а Стив Джобс превращал созданное им в необходимый и востребованный продукт. “Я все делал с особым вдохновением, делал ради собственного удовольствия. Затем я показывал свои работы Джобсу, он делал их пригодными для использования. Все технологии в итоге призваны сделать нашу жизнь легче и интереснее. Однажды наступит день, когда мы все будем работать 4 дня в неделю, а остальное время будем тратить на развлечения и любимые дела”.
Стив Возняк также рассказал о первых компьютерах, созданных ими – Apple и Apple 2. “Оба компьютера я сам разработал. Джобс не знал о них. Я их показал Джобсу, когда они уже были готовы. Apple 2 сделал революцию в компьютерном бизнесе”, – добавил он.
Стив Возняк приглашен в Армению Комитетом премии президента Армении. В Ереване он получит премию президента РА Сержа Саргсяна за огромный вклад в развитие сферы ИТ.