14 Նոյեմբեր 2011 - 05:11 AMT
Նոյեմբերի 12-ին «Երևանյան վեբ-հանդիպումներ» նախագծի շրջանակում վարպետության դասով հանդես եկավ Ռուսաստանում և ԱՊՀ-ում Facebook-ի ներկայացուցիչ Եկատերինա Սկորոբոգատովան: Ըստ նրա՝ բազմաթիվ մարդիկ նորություններին ծանոթանում են հենց Facebook-ում օգտագործողների կողմից կիսվող (share) լրահոսի միջոցով։
«Ինտերնետը փոխվում է, եթե նախկինում մարդիկ որոնողական համակարգերի միջոցով էին տեղեկություններ որոնում և ստանում, ապա հիմա պարզապես ընկերների միջոցով Facebook-ում»,-ասաց Եկատերինա Սկորոբոգատովան։
Նրա խոսքով այն լրատվամիջոցներն, ովքեր ունեն իրենց ներկայացնող էջեր Facebook-ում, պետք է էջում գրառումներ անելիս ցանկացած գրառում գրավիչ մատուցեն։
«Պետք է օրական միայն 7-ից 10 նորություն հրապարակել. այն լուրերը, որոնք իրոք շատ հետաքրքիր են։ Լավ կլինի, որ էջի պատը օգտագործող-երկրպագուների (Fans) համար փակ լինի։ Սա հնարավոր է դարձնում, որ մարդիկ ավելի շատ մեկնաբանություններ անեն ձեր գրառումներին։ Նրանց արած մեկնաբանությունը կամ like-ը կերևա նրանց ընկերների նորությունների հոսքում (News Feed) և այդպես վիրուսային կերպով կտարածվի ինֆորմացիան»,-նշեց նա։
Եկատերինա Սկորոբոգատովան նաև խորհուրդ տվեց գրառումներ անել ավելի շատ երեկոյան 18։00-ից հետո. «Քանի որ 9-ից 6-ը աշխատանքային ժամեր են, այդ ընթացքում բոլորն են գրառումներ անում Facebook-ում և բոլորը շատ ակտիվ են և տվյալ պարագայում հավանականությունը, որ հենց ձեր գրառումը կհայտնվի նորությունների հոսքում նվազում է։ Այդ իսկ պատճաով ցանկալի երեկոյան ժամերին ավելի շատ գրառումներ կատարել»։
Նա նաև խոսեց Facebook-ի մի շարք գործիքների մասին, որոնք պետք է օգտագործել սեփական էջ բացելու դեպքում։ Նրա խոսքով լրատվամիջոցը նախ պետք է բացի էջը, ապա դրա մասին տեղեկացնի բոլորին՝ օրինակ գովազդի միջոցով։ Ապա պետք է ինտեգրի իր կայքում Facebook-ի սոցիալական փալգիններ և Open Graph API։ Վերջինս նյութերում դրվող թեգերն են (tags)՝ առանց որի նյութը Facebook-ում կիսվելիս չի բերի նկարը, տեքստը և լիդը։ Ըստ նրա՝ ընդհարապես դժվար բան չկա Facebook-ը կայքին ինտեգրացնելու մեջ։
Եկատերինա Սկորոբոգատովան փոքր ինչ անդրադարձավ նաև Facebook-յան լսարանին Ռուսաստանում։ «Ռուսաստանում մրցակցությունը շատ է, այդ իսկ պատճառով ամենաճանաչված ցանցը չէ դեռ այս շուկայում։ Սակայն այլ երկրներում մենք ավելի արագ ենք աճում։ Մենք խնդիր չունենք ամեն տեղ առաջատար լինելու, մեր ցանկությունը ամեն տեղ լինելն է։ Մենք Facebook-ը գլոբալ համարում ենք էլեկտրաէներգիա»,-նշեց նա և ավելացրեց, որ մոտակա 3 շաբաթավա ընթացքում բոլոր օգտագործողների մոտ վերջապես կգործարկվի Facebook Timeline-ը (անձնական էջի նոր ձևը, որը վերջերս ընկերությունը ներկայացրեց առանձին միջոցառմամբ)։

12 ноября в рамках проекта “Ереванские веб-встречи” с мастер-классом выступила представитель Facebook в России и СНГ – Екатерина Скоробогатова. По ее словам, пользователи узнают о большинстве новостей именно в Facebook посредством функции share (делиться).
“Интернет меняется, если в прошлом люди искали необходимую им информацию в поисковых системах, то теперь они получают ее от друзей в Facebook”,- сказала Екатерина Скоробогатова.
По ее словам, СМИ, у которых есть страницы в Facebook, должны представлять свои записи так, чтобы они заинтересовывали пользователей.
“Необходимо публиковать от 7 до 10 интереснейших новостей ежедневно. Будет лучше, если стена страницы будет закрыта для пользователей-фанатов (Fans). Это позволит людям оставить больше комментариев под вашими постами. Их комментарии или like будут видны в ленте новостей их друзей (News Feed), и таким образом информация сможет очень быстро распространиться”,- отметила она.
Она также рассказала о некоторых инструментах Facebook, которые нужны для того, чтобы открыть личную страницу в сети. По ее словам, СМИ прежде должны открыть страницу, затем поставить всех в известность об этом, например, с помощью рекламы. Она считает, что ничего сложного нет в интеграции в Facebook.
Екатерина Скоробогатова рассказала и о российской аудитории Facebook.
“В России довольно сильная конкуренция, потому Facebook и не является самой известной и используемой сетью. В других странах мы растем быстрее. У нас нет проблем с лидерством. Наше стремление – быть везде. Мы глобально сравниваем Facebook с электроэнергией”,- отметила она, добавив, что в течение ближайших трех недель для пользователей наконец-то будет задействован Facebook Timeline (новая форма личной страницы, которую компания недавно представила отдельным мероприятием).