2012թ. Հայաստանում կգործի պետգնումների էլեկտրոնային համակարգը՝ armeps.am: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
«Համակարգը հնարավորություն է տալիս խուսափել միջնորդներից, կեղծումներից, ինչպես նաև նվազեցնում է կոռուպցիոն ռիսկերը»,-հայտարարել է նախարարը: Ըստ նրա, համակարգը համապատասխանում է բոլոր միջազգային պահանջներին: Ինչպես ասել է Վաչե Գաբրիելյանը, այսօրվա դրությամբ համակարգն արդեն գործում է պիլոտային ռեժիմով և մրցույթների առաջին արդյունքները հայտնի կդառնան ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին, իսկ 2012թ. շուրջ 60 պետական մարմիններ կմիանան համակարգին:
Բոլոր ցանկացողները կգրանցվեն Պետգնումների աջակցության կենտրոնում, հավելել է նա: Բացի այդ, նրա խոսքով, ժամանակն ու ռեսուրսները խնայելու համար մասնակիցները հնարավորություն կստանան այլևս չներկայացնել մի շարք փաստաթղթեր:

14 Ноябрь 2011 - 08:48 AMT
Начиная с 2012 года, государственные закупки в Армении будут осуществляться посредством электронной системы – armeps.am. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян. “Система дает возможность избежать какого-либо посредничества, подмены информации и иных фальсификаций, а также позволит повысить прозрачность госфинансов и снизит коррупционные риски”, – заявил глава Минфина. По его словам, эта система является аналогом используемой в мире и соотвествует всем международным требованиям. Как сообщил Ваче Габриелян, на сегодняшний день система уже работает в пилотном режиме и первые результаты тендеров будут готовы в декабре текущего года, а с 2012 года порядка центральных 60 госорганов будут подключены к ней.
В связи с этим он добавил, что все желающие участвовать в системе будут регистрироваться в Центре содействия по госзакупкам. Помимо этого, по словам министра, идя навстречу хозсубъектам, для сохранения времени и ресурсов добросовестные участники получат возможность не представлять целый ряд общих документов в дальнейшем.