15 Նոյեմբեր 2011 - 09:03 AMT
Սեյրան Օհանյան. Եթե մենք հրապարակավ չենք հայտարարում ինչը և ոնց ենք արել, դա չի նշանակում, թե թողտվության մթնոլորտ է տիրում
Հայաստանում արդեն մեկնարկել է աշնանային զորակոչը, և չնայած լայնածավալ նախապատրաստական աշխատանքին, բացթողումներ, կոռուպցիայի դեպքեր ևս կան: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանությնա նախարար Սեյրան Օհանյանը «Հարցազրույց» հաղորդաշարի եթերում:
«Մենք կենտրոնացել ենք ոչ միայն բժշկական հանձնաժողովների աշխատանքին, այլ հետևում ենք զորակոչի բոլոր փուլերին»,-նշել է նա: Օհանյանը հայտնել է նաև, որ գործում է դիտարկման հանձնաժողով, որի նպատակն է ապահովել աշնանային զորակոչի թափանցիկությունն ու օրինականությունը, քաղաքացիների դիմումներն ու բողոքները: Հարցերին օպերատիվ լուծում տալու համար գործում է 52-34-86 հեռախոսահամարը: «Բացի այդ, գործում է թեժ գիծ, և ես կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարարություն, անձամբ ինձ, քանի որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը առաջնային հարց է մեզ համար»,-ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Նախարարը նշել է նաև, որ աշխարհի ցանկացած բանակում գրանցվում են անվտանգության կանոնների խախտումներ: «6 ամիս մենք նվազագույն գիտելիքներն ենք փոխանցում զինվորին»,-ասել է Օհանյանը՝ անդրադառնալով զենքի հետ անզգույշ վարվելու հետևանքով գրանցված ողբերգական դեպքերին:
Ըստ նախարարի, սպանություններն ու ինքնասպանություններն անհանդուրժելի է համարում առաջին հերթին բանակի հրամանատարությունը, քանի որ յուրաքանչյուր հանցագործության բացահայտում ամրապնդում է անվտանգությունն ու կարգը: Ըստ նրա, այսօրվա տեխնոլոգիաների պայմաններում անհնար է ինչ-որ բան թաքցնել հանրությունից: Իսկ հետաքննությանն ու դատավարությանը մասնակցում են նաև զոհված զինվորների ծնողները:
«Ցավոք, գաղտնիությունը պահպանելով, մենք չենք հայտնում, թե ինչ քննարկումներ են անցնում, և եթե ներկա լինեին, կհամոզվեին, թե որքան խստապահանջ ենք մենք յուրաքանչյուր գործի առումով,-ասել է նա՝ հավելելով, որ եթե մենք հրապարակավ չենք հայտարարում ինչը և ոնց ենք արել, դա չի նշանակում, թե թողտվության մթնոլորտ է տիրում: Ի դեպ, լավ աշխատակիցները խրախուսվում են»:
Անդրադառնալով ՊՆ-ի հասցեին հնչող խիստ քննադատությանը ՀԿ-ների կողմից՝ Սեյրան Օհանյանն ասել է. «Ես կրկին ներկայացրեցի հանրությանը մեր դիրքորոշումը՝ մենք պատրաստ ենք հանրային երկխոսության: Հասարակական կազմակերպությունների հետ մեր բանակն աշխատում է կազմավորման պահից: Բոլոր խորհուրդներն ընդունվում են: Սակայն, մենք անհանդուրժող ենք այդ մարդկանց հանդեպ, որոնք միայն փնովում են բանակը: Իսկ դատավորներն ովքե՞ր են: Այդ հարցում դատավոր կարող են լինել միայն մասնագետները, այդ ոլորտում ճանապարհ անցած մարդիկ»:

Осенний военный призыв в Республике Армения уже стартовал, и, несмотря на реализующиеся масштабные подготовительные работы, случаются и упущения, случаи коррупции. Об этом заявил министр обороны Армении Сейран Оганян в ходе телепередачи «Арцазруйц» («Интервью»).
«Мы сосредоточились не только на работе медкомиссий, но следим за всеми призывными функциями», – отметил он. Сейран Оганян также сообщил, что действует мониторинговая комиссия с целью обеспечения прозрачности и законности осеннего призыва, обсуждения обращений и жалоб граждан и оперативного решения существующих проблем по телефону 52-34-86, «Кроме этого, действует горячая линия, и я призываю наших граждан обращаться в Мминистерство обороны РА, также ко мне, так как защита прав человека – приоритетный вопрос», – сказал Сейран Оганян.
Министр также заметил, что в любой армии мира фиксируются нарушения правил безопасности. «В течение 6 месяцев мы передаем солдату минимальные знания», – сказал Оганян, коснувшись трагических случаев в армии в результате неосторожного обращения с оружием.
К случаям убийств и самоубийств в армии, по словам министра, нетерпимо относится, в первую очередь, руководство армии, так как раскрытие одного преступления укрепляет безопасность и порядок. По его словам, в условиях сегодняшних технологий невозможно что-либо скрыть от общества. А в расследовании и судебном процессе принимают участие также и родители погибших солдат.
«К сожалению, в целях сохранения конфиденциальности мы им не сообщаем, какие обсуждения происходят, и если бы они присутствовали на них, то убедились бы, насколько строго мы следим за каждым делом, – сказал он, добавив, – если мы во всеуслышание не заявляем, что и как сделали, это не значит, что существует атмосфера безнаказанности. И, кстати, хорошие сотрудники удостаиваются поощрений».
Коснувшись резкой критики со стороны общественных организаций в адрес Министерства обороны РА, Сейран Оганян сказал: «Я вновь представил общественности нашу позицию – мы готовы к общественному диалогу. С общественными организациями наша армия работает с рождения. Все советы принимаются. Но мы проявляем нетерпимость по отношению к тем людям, которые хотят раскритиковать армию. Разве они судьи? Нас могут судить лишь специалисты, закаленные в этой сфере люди».