15 Նոյեմբեր 2011 - 09:36 AMT
2011 թվականին, նախորդ տարվա նման, Հայաստանից Իրան արտահանվել է մոտ 135 000 ոչխար : Այդ մասին Երևանում նոյեմբերի 15-ին մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց գյուղնախարարի առաջին տեղակալ Գրիշա Բաղիյանը: Նրա խոսքով, երկիրն ունի մեծ ներուժ ոչխարաբուծության զարգացման համար, որի արդյունքում կառավարության կողմից հաստատվեց հայեցակարգը:
Հայաստանի կառավարությունը 2011 թ-ի օգոստոսի 25-ի նիստում հաստատեց ոչխարաբուծության զարգացման հայեցակարգը, որը միտված է աջակցելու ոլորտի զարգացմանն ու անհրաժեշտ գենոֆոնդի ձևավորմանը:
Ինչպես հայտնեց նախարարի տեղակալը, հայեցակարգի իրականացման շրջանակներում նախատեսված է 2020 թ-ից ոչխարների գլխաքանակը ավելացնել մինչև 1,5 մլն, հաշվի առնելով, որ այսօրվա դրությամբ հանրապետությունում կա ոչխարի մոտ 600 հազար գլխաքանակ:
Մինչդեռ, ոչխարի մսի ներկա դեֆիցիտը և բարձր արժեքը մասնագետները կապում են Իրան և արաբական աշխարհի երկրներ ոչխարների զանգվածային արտահանման հետ:
Ոչխարաբուծությունից ստացվող եկամուտները բազմապատկելու նպատակով գյուղնախարարությունն առաջարկում է չարտահանել ոչխարներ, այլ սպանդի ենթարկել տեղում: Այս դեպքում կարելի է օգագործել նաև բուրդը, մորթին, աղիքները

В 2011 году, как и в прошлом, из Армении в Иран было экспортировано порядка 135 000 овец. Об этом 15 ноября на пресс-конференции в Ереване сообщил первый заместитель министра сельского хозяйства Армении Гриша Багиян. По его словам, в стране есть большой потенциал развития овцеводства, в силу чего со стороны правительства была утверждена концепция.
Правительство Армении на заседании 25 августа 2011 года утвердило в концепцию развития овцеводства, которая призвана содействовать развитию отрасли и формированию необходимого генофонда.
Как сообщил замминистра, в рамках реализации концепции планируется до 2020 года увеличить поголовья овец до 1,5 млн, при том, что на сегодняшний день в республики насчитывается порядка 600 тыс. голов.
Между тем, нынешний дефицит баранины и высокие цены на нее специалисты связывают с массовым экспортом баранов в Иран и страны арабского мира.
Для того, чтобы умножить доходы от овцеводства, Минсельхоз предлагает овец не экспортировать, а резать на месте. В этом случае также можно использовать овечью шерсть, шкуру, кишки.