16 Նոյեմբեր 2011 - 06:50 AMT
Ամերիկյան AppleInc ընկերությունը Արթուր Լևինսոնին նշանակել է տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնում, որը թափուր էր մնացել Apple ընկերության հիմնադիր Սթիվ Ջոբսի մահից հետո, ասվում է ընկերության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Լևինսոնը անդամակցում է Apple-ի տնօրենների խորհրդին 2000թ., 2005-ից համաղեկավարներից մեկն է: Մինչ օրս աշխատել է խորհրդի բոլոր երեք կոմիտեներում՝ աուդիտի ու ֆինանսների, նշանակումների ու կորպորատիվ կառավարման, ինչպես նաև թոփ մենեջերների փոխհատուցումների հատկացման կոմիտեում, սակայն նոր նշանակումից հետո կշարունակի գործունեությունը միայն աուդիտի կոմիտեում, հայտնում է «ՌԻԱ «Նովոստի» գործակալությունը:
«Արթուրը հսկայական ավանդ ունի Apple-ում այն օրվանից, երբ միացավ տնօրենների խորհրդին 2000թ.: Նրա հեռատեսությունն ու առաջնորդի հատկանիշները շատ արժեքավոր են ընկերության համար»,-մեկնաբանել է Լևինսոնի նշանակումը ընկերության գլխավոր տնօրեն Թիմ Քուկը:
Լևինսոնը միաժամանակ Genetech ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահն է, ինչպես նար Roche, Amyris и NGMBiopharmaceuticals ձեռնարկությունների տնօրենների խորհրդի անդամ է:

16 Ноябрь 2011 - 06:50 AMT
Американская компания AppleInc назначила Артура Левинсона на должность председателя совета директоров, которая стала вакантной после смерти 5 октября 2011 года основателя Apple Стива Джобса, говорится в сообщении на сайте компании.
Левинсон входит в совет директоров Apple с 2000 года, с 2005 года является одним из его соруководителей. До сих пор он работал во всех трех комитетах совета – по аудиту и финансам, по назначениям и корпоративному управлению, а также по определению компенсаций топ-менеджерам, однако после своего назначения продолжит деятельность только в комитете по аудиту, передает РИА Новости.
"Артур внес огромный вклад в Apple с тех пор, как присоединился к совету директоров в 2000 году. Его прозорливость и лидерские качества очень ценны для Apple, наших сотрудников и акционеров", – прокомментировал назначение Левинсона генеральный директор компании Тим Кук.
Левинсон одновременно является председателем совета директоров компании Genetech и входит в советы директоров фирм Roche, Amyris и NGMBiopharmaceuticals.