Հայաստանի ադամանդագործական ոլորտն ունի նշանակալից հեռանկարներ և պետք է դառնա այն ուղղվածություններից մեկը, որը կկարողանա ապահովել երկրի տնտեսության հետագա զարգացումը: Այդ մասին նոյեմբերի 16-ին Հայաստանի Կոտայքի մարզի ադամանդագործական ընկերություններ այցի շրջանակներում ասել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Այդ կապակցությամբ նա հիշեցրեց, որ 2000 թ-ին այդ ոլորտի արտահանումը հասել էր 300 մլն դոլարի, որը կազմեց մոտ 40% Հայաստանի արտահանման ընդհանուր ծավալից: Նրա խոսքով, համաշխարհային միտումները բերել են ոլորտի լուրջ անկմանը, խորանալով ճգնաժամի շրջանում, արդյունքում հայկական ընկերությունները հայտնվեցին ծանր իրավիճակում: «Սակայն, այս տարվա ընթացքում մենք հստակ կարող ենք ասել, որ ոլորտը դուրս է եկել ճգնաժամից և ավելացնում է իր ծավալները: Կարծում եմ, մինչև տարեվերջ, մենք կհասնենք նախաճգնաժամային ծավալներին, իսկ արտահանման ծավալներով նույնիսկ կգերազանցենք»,- ասաց Տիգրան Դավթյանը:
Տիգրան Դավթյանը ավելացրեց, որ այս տարվա ընթացքում կառավարությունը ձեռնարկեց քայլեր բարենպաստ միջավայր ստեղծելու համար, և առաջին հերթին դա վերաբերվում է հումքի մատակարարման խնդրի լուծմանը: 2011 թվականին Հայաստան այցելեց ռուսական գործընկեր՝ «Ալրոսա» ընկերության պատվիրակությունը ընկերության փոխնախագահ Յուրի Օկոյոմովի գլխավորությամբ: Այցի շրջանակներում «Ալրոսայի» ներկայացուցիչները ծանոթացան հայկական ընկերությունների կարողությունների հետ: Նախարարության ղեկավարը հայտնեց, որ այցից հետո շարունակվել են ակտիվ բանակցություններ, որի արդյունքում ավելացել են հումքի մատակարարման ծավալները և ընդլայնվել է ընկերությունների ցուցակը: «Եթե տարվա սկզբում ռուսական հումքի վրա աշխատում էին միայն երկու ընկերություններ, ապա այս պահի դրությամբ դրանց թիվը հասել է 7-ի, մինչև տարվա վերջ կլինի 10: Մյուս տարվա սկզբին, կարծում եմ, մենք կհասնենք այն մակարդակին, երբ բոլոր ընկերությունները, որոնք ունեն հումքի պահանջարկ, կկարողանան ստանալ անհրաժեշտ ծավալը», ավելացրեց նա:
Ինչպես հայտնեց երկրի գլխավոր տնտեսագետը, ընդհանուր առմամբ, հումքի մատակարարման ծավալները այս տարվա ընթացքում հասել են մինչև 40 մլն դոլարի, իսկ 2012-ին նախատեսվում է հասցնել մինչև 50 մլն դոլար և ավելի: Իսկ հումքի մատակարարման դիվերսիֆիկացման նպատակով Հայաստանը բանակցում է առաջատար այլ մատակարարների հետ «որպեսզի մեր ընկերություններն ավելի վստահ զգան և կարողական կազմակերպել սեփական արտադրությունը»:

16 Ноябрь 2011 - 09:02 AMT
Алмазообрабатывающая отрасль Армении имеет значительные перспективы и должна стать одной из тех направлений, которые смогут обеспечить дальнейшее развитие экономики страны. Об этом 16 ноября в Котайской области Армении в рамках посещения алмазообрабатывающих компаний сказал министр экономики Армении Тигран Давтян. В связи с этим он напомнил, что в 2000 году экспорт в этой сфере достигал 300 млн. долларов, что составляло порядка 40% от общего объема всего экспорта Армении. По его словам, мировые тенденции привели к значительному спаду всей сферы, который усугубился в период кризиса, в результате армянские компании оказались в тяжелой ситуации. «Однако в течение этого года мы уже четко можем сказать, что сфера выходит из кризиса и увеличивает свои объемы. Считаю, что до конца года мы достигнем докризисных объемов, а по линии объемов экспорта даже превысим докризисный уровень», – сказал он.
Тигран Давтян добавил, что в течение этого года правительство предприняло шаги по созданию благоприятной среды, и это в первую очередь касается решения проблем, связанных с поставками сырья. В 2011 году Армению посетила представительная делегация российского партнера – компании «Алроса» во глава с вице-президентом компании Юрием Окоемовым. В рамках ознакомительного визита представители «Алросы» смогли познакомится с возможностями армянских компаний. Глава министерства сообщил, что после визита были продолжены активные переговоры по итогам которых значительно увеличились объемы поставок сырья и был расширен список компаний. «Если в начале года на российском сырье в республике работало только два предприятия, то на данный момент их число достигло 7, до конца года их станет 10. К началу же следующего года, считаю, что мы достигнем того уровня, когда все компании, нуждающиеся в сырье, смогут получать его в необходимом объеме» – добавил он.
Как сообщил главный экономист страны, в целом, объемы поставок сырья в этом году были доведены 40 млн. долларов, в 2012 планируется довести до 50 млн. долларов и более. А вот для диверсификации поставок сырья Армения ведет переговоры с другими ведущими поставщиками, «чтобы наши компании чувствовали себя боле уверенно и могли организовать свое производство».