16 Նոյեմբեր 2011 - 09:23 AMT
Հայկական պատվիրակությունը ֆինանսների և էկոնոիկայի փոխնախարարների գլխավորությամբ Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ մոտակա 10 օրվա ընթացքում կմասնակցի միջազգային համաժողովին, որտեղ կքննարկվեն ոլորտի զարգացման խնդիրները: Այդ մասին նոյեմբերի 16-ին Հայաստանի Կոտայքի մարզի ադամանդագործական ընկերություններ այցի շրջանակներում ասել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Դա հնարավորություն է հայկական ընկերությունների համար գտնել հումքի մատակարարման նոր աղբյուրներ», ասաց նա:
Ինչպես հայտնեց նախարարության ղեկավարը, ադամանդագործական համաժողովը կանցնի աֆրիկյան երկրներից մեկում, որոնց մեծ մասն ունեն հումքի լավ այղբյուրներ:
Անդրադառնալով համաշխարհային միտումներին՝ Տիգրան Դավթյանը նշեց, որ վերջին շրջանում համաշխարհային շուկայում դիտվում է անորոշություն, բայց ադամանդների մշակման շուկան ունի հատուկ վարքագիծ, իսկ «մենք տարիների ընթացքում ձեռք ենք բերել բոլոր պայմաններում աշխատելու փորձ»:

16 Ноябрь 2011 - 09:23 AMT
Армянская делегация во главе с заместителями министров экономики и финансов при поддержке Всемирного банка в ближайшие десять дней примет участие в международном форуме, где будут обсуждены проблемы развития отрасли. Об этом 16 ноября в Котайской области Армении в рамках посещения алмазообрабатывающих компаний сказал министр экономики Армении Тигран Давтян. «Для армянских компаний – этот возможность найти новые источники поставок сырья», – сказал он.
Как сообщил глава министерства, форум алмазообрабатывающей отрасли пройдет в одной из Африканских стран, многие из которых являются хорошим источником сырья
Касаясь мировых тенденций, Тигран Давтян отметил, что в последний период на мировом рынке наблюдается неопределенность, но сам рынок переработки алмазов имеет особую линию поведения, а «мы за многие годы набрались опыта работать в любых условиях».