Կոտայքի մարզում գտնվող «Լորի» ադամանդների մշակման գործարանում ներդրվել է ադամանդների մշակման ճապոնական բարձրորակ Triple excellent տեխնոլոգիան: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է գործարանի փոխտնօրեն Գրիգոր Շահնազարյանը: Ըստ նրա, կատարման մաքրությամբ ադամանդների մշակումն այդ տեխնոլոգիայով 90 տոկոսով համապատասխանում է պահանջներին, ի տարբերություն այլ երկրնրի արտադրության, որտեղ ապահովվում է մաքրության միայն 50-տոկոսանոց մակարդակը, ինչը կոչվում է «սիրտ ու աղեղներ», որը դարձել է ընկերության յուրօրինակ ապրանքանիշը համաշխարհային շուկայում:
Այնուամենայնիվ, այսօրվա դրությամբ գործարանն աշխատում է միայն 30-40 տոկոոսով, ընթացիկ տարվա 9 ամսում գործարանում արձանագրվել է արտադրանքի 57,7 տոկոս անկում, որն ամբողջութամբ արտահանվել է: Ինչպես հայտնել է Գրիգոր Շահնազարյանը, ընկերությունը որպես հումք օգտագործում է «Ալռոսա» ռուսական ընկերության արտադրանքը, որի հետ համագործակցում է 2007 թ. ի վեր, արտադրության մեջ օգտագործվում է նաև բելգիական հումք:

16 Ноябрь 2011 - 09:48 AMT
Обработанные армянскими мастерами алмазы высочайшего качества Triple excellent стали своеобразным брендом во всем мире
На армянском гранильном заводе «Лори» внедрена японская технология обработки алмазов высочайшего качества Triple excellent. Об этом в беседе с журналистами сообщил заместитель директора гранильного завода «Лори», расположенного в Котайкской области Армении, Григор Шахназарян. По его словам, по чистоте своего исполнения огранка алмазов по этой технологии на 90% соответствует установленным требованиям, в отличие от аналогичного производства в других странах, где обеспечивается лишь 50% уровень, и называется «сердце и стрелы», что стало своеобразным брендом компании на мировом рынке.
Тем не менее, на сегодняшний день завод работает лишь на 30-40%, за десять месяцев текущего года на заводе был зафиксирован спад произведенной продукции на 57,7%, которая полностью была экспортирована. Как сообщил Григор Шахназарян, в своем производстве компания использует сырье российского поставщика компании «Алроса», с которым сотрудничает с 2007 года, а также в производстве используется бельгийское сырье.