16 Նոյեմբեր 2011 - 10:20 AMT
Հայաստանի ադամանդագործության ոլորտի ընկերությունները դժգոհ են «Ալռոսայի» կողմից հումքի գների բարձրացումից
Ալմաստի հումքի մատակարարման հարցում հայկական ընկերությունները հիմնականում համագործակցում են ռուսական «Ալռոսա» ընկերության հետ, որը 2011թ. նոյմեբերի 1-ի դրությամբ արդեն 39,26 մլն դոլարի հումք է առաքել 7 հայկական ընկերություններին
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ռուսական հումքով աշխատող ընկերություններից մեկի՝ «Արևակն» ՍՊԸ-ի տնօրեն Վարդան Անդրեասյանը, համաշխարհային գների անկման ֆոնի վրա «Ալռոսան», հակառակը, բարձրացրել է ալմաստային հումքի արժեքը, «0,5 կարատը մենք գնում ենք ավելի քան 400 դոլարով, իսկ 0,75 կարատը՝ 520 դոլարով, այստեղ մենք կորցնում ենք մոտ 20 տոկոսը»,-պարզաբանել է նա:
2011թ» 10 ամիսների արդյունքում «Արևակն» ՍՊԸ-ի արտադրանքի աճի տեմպերը 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 142,7 տոկոս, ընկերության արտադրանքը ամբողջությամբ արտահանվել է:
Նույն կարծիքին է նաև Հայաստանի Կոտայքի մարզում գտնվող «Լորի» ՍՊԸ-ի փոխտնօրեն Գրիգորի Շահնազարյանը, որը հավելել է, որ գների աճի պատճառով նրանք ստիպված էին ավելի քիչ հումք գնել:

16 Ноябрь 2011 - 10:20 AMT
Основным поставщиком сырья для алмазообрабатывающих компаний Армении является российская компания «Алроса», которая по состоянию на 1 ноября 2011 года уже поставила 7 компаниям алмазного сырья на общую сумму в $39,16 млн.
Как сообщил в беседе с журналистами директор одной из армянских компаний, работающих на российском сырье, ООО «Аревакн» Вардан Андреасян, на фоне спада мировых цен «Алроса» наоборот повысила стоимость алмазного сырья. «0,5 карат мы закупает по более, чем $400, а 0,75 карат – по $520, и здесь мы теряем порядка 20%», – пояснил он.
По итогам 10 месяцев 2011 года рост темпов произведенной продукции ООО «Аревакн» по сравнению с аналогичным периодом 2010 года составил 142,7%, продукция компания была полностью экспортирована.
Аналогичного мнения придерживается и заместитель директора крупного гранильного завода, расположенного в Котайской области Армении, ООО «Лори» Гргорий Шахназарян, который добавил, что из-за повышения цен им пришлось закупить меньше российского сырья.