16 Նոյեմբեր 2011 - 10:21 AMT
Դեկտեմբերի 2-4-ը Երևանում կկայանա երկրորդ Armnet 2011 միջոցառումը։ Այսօր պաշտոնապես այս մասին հայտնեցին միջոցառման կազմակերպիչներ SP Marketing Solutions, Orange Armenia ընկերությունները և Հայաստանի Ինտերնետ hանրության ՀԿ-ն։
Armnet-ի նպատակն է հայկական վեբ միջավայրի զարգացումը և խրախուսումը։ «Անցյալ տարի Armnet-ի շնորհիվ բացահայտվեցին նոր պորտալներ, որոնք հիանալի նախագծեր էին։ Այս տարի ևս ցանկանում ենք խրախուսել և գնահատել նման նորաստեղծ և հաջող կայքերին»,-նշեց Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան։
SPMS ընկերության ներկայացուցիչ և Armnet 2011-ի համակարգող Ժիրայր Թերզյանը ներկայացրեց այս տարի Armnet-ի շրջանակներում կայանալիք միջոցառումները և փոփոխությունները նախորդ տարվա հետ համեմատ։
«Այս տարի Armnet-ի շրջանակներում կանցկացվի երեք միջոցառում՝ «Armnet Awards 2011» հայկական ինտերնետ կայքերի մրցույթը դեկտեմբերի 3-ին, Armnet կոնֆերանսը, որի խորագիրն է «Նորագույն միտումներ.շարժական ինտերնետ, ամպային տեխոնոլոգիաներ»։ Եվ երրորդ միջոցառումը «Start-Up Weekend Yerevan»-ն է, որն անցյալ տարի չկար։ Start-Up Weekend-ի նպատակն է լինելու հավաքել ինտերնետ ոլորտի էնտուզիաստներին, որոնք 3 օրում կներկայացնեն գաղափարներ և նախագծեր և կիրականացնեն դրանք»,-նշեց Ժիրայր Թերզյանը։
«Armnet Awards 2011» մրցանակաբաշխությունն ունենալու է 8 անվանակարգ՝ Դիզայն և հարմարավետություն, Տարվա նորարարություն, Տեխնիկական կատարում, Լավագույն բովանդակություն, Տարվա առաջըթաց, Գլխավոր մրցանակ, Orange-ի կողմից սահմանված մրցանակ՝ լավագույն մոբայլ լուծում կայքի համար և Ժողովրդական ընտրություն։
Բոլոր անվանակարգերում 12 հոգուց բաղկացած ժյուրին կընտրի լավագույն նախագծերը, միայն «Ժողովրդական ընտրություն» անվանակարգում լավագույնին կընտրի հանրությունը SMS քվերակրությամբ՝ 10-41 կարճ համարին՝ նշելով նախընտրած մասնակից կայքի հատուկ համարը։
Մրցույթին մասնակցել ցանկացողները պետք է օնլայն armnetawards.am կայքում գրանցեն իրենց կայքը։ Մասնակցության համար կայքերը պետք է համապատասխանեն 3 պայմաններից առնվազն 2-ին։ Դրանք են՝ նախատեսված լինեն հայկական շուկայի համար, ներկայացնեն Հայաստանի, հայերի, սփյուռքի մշակույթը, պատմությունը, խնդիրները և այլն և երորդ պայմանն է՝ ամբողջովին նախագծված լինեն Հայաստանում գրանցված ընկերության կողմից։
Կայքերի գրանցումը մեկնարկում է այսօր երեկոյան ժամը 18։00-ից և ավարտվում նոյեմբերի 27-ին նույն ժամին։ Մասնակցության և գրանցման մանրամասներն առկա են մրցանակաբաշխության կայքում։
Ժյուրիի կազմում են Begun ընկերությունից Դմիտրի Դանիլենկոն, Google-ից Ստանիսլավ Վիդյաևը, Opera Software-ից Վլադիմիր Իսաևը, ՆեոՄեդիայից Վարդան Պապիկյանը, դիզայներ Արա Ասլանյանը, APMA-ի հիմնադիր Ալբերտ Պողոսյանը, Տեղեկատվության անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, France Telecom-ից Թոմաս Կոլերը, Artviko-ից Յարոսլավ Գրեշլիովը, ԵՊՀ պրոֆեսոր Գրիգոր Վահանյանը, ԻՏՁՄ տնօրեն Կարեն Վարդանյանը և Hayland.am-ի ղեկավար Արտաշետ Մկրտչյանը։

2-4 декабря в Ереване состоится второе мероприятие Armnet 2011. 16 ноября об этом официально сообщили организаторы мероприятия – компании “SP Marketing Solutions”, “Orange Armenia” и ОО Интернет-общества Армении.
Цель Armnet – развитие и поддержание армянской веб-среды. “В прошлом году, благодаря Armnet, были открыты новые порталы, представляющие собой замечательные проекты. В этом году мы также хотим поддержать и оценить подобные новые удачные проекты”,- сказал генеральный директор компании “Orange Armenia” Бруно Дютуа.
Представитель компании SPMS и координатор Armnet 2011 Жирайр Терзян рассказал о предстоящих в этом году мероприятиях и переменах.
“В этом году в рамках Armnet пройдет три мероприятия: вручение премий армянским интернет-сайтам “Armnet Awards 2011”, которое состоится 3 декабря, и цель которого – выявить и наградить лучшие армянские сайты. Другое мероприятие – конференция “Новейшие предпосылки: мобильный Интернет, облачные технологии”, посвященная Интернету и высоким технологиям, гостями которой в этом году будут ведущие специалисты в области ИТ – компании Opera Software, Begun, Google, Twitter и др. Третье мероприятие в рамках Armnet – конкурс новаторских разработок “Start-Up Weekend”, победитель которой получит возможность основать на основе своей идеи свою компанию”,- отметил Жирайр Терзян.
Конкурс “Armnet Awards 2011” будет состоять из 8 номинаций: дизайн и комфорт, новаторство года, техническое исполнение, лучшее содержание, прогресс года, Гран-при, приз, учрежденный Orange за лучшее мобайл-решение и народный выбор.
Во всех номинациях жюри, состоящее из 12 человек, выберет лучшие проекты, только в номинации “народный выбор” лучший участник будет выбран путем SMS-голосования на короткий номер 10-41 с отметкой номера сайта участника.
Желающие принять участие в конкурсе должны зарегистрировать свой сайт на онлайн-сайте armnetawards.am.
Регистрация сайтов начнется 16 ноября вечером и завершится 27 ноября в тот же час.
В составе жюри – Владимир Исаев из “Opera Software”, Станислав Видяев из Google, Дмитрий Даниленко из компании “Begun”, Вардан Папикян из “НеоМедиа”, дизайнер Ара Асланян, основатель APMA Альберт Погосян, специалист по информационной безопасности Самвел Мартиросян, Томас Колер из France Telecom, Ярослав Грешилов из Artviko, профессор ЕГУ Григор Ваганян, директор Союза предприятий ИТ Карен Варданян и руководитель Hayland.am Арташес Мкртчян.