16 Նոյեմբեր 2011 - 11:01 AMT
Դեկտեմբերի 5-14-ը «Ինտերնյուս» հասարակական կազմակերպությունը «Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ» ծրագրի շրջանակում կազմակերպել է մուլտիմեդիա լրագրության դասընթաց։
Դասընթացի մասնակիցները կծանոթանան տեղեկատվական նոր միջավայրում աշխատելու առանձնահատկություններին, մուլտիմեդիա լրագրության սկզբունքներին և կտիրապետեն տարբեր մեդիա հարթակներում աշխատելու գործիքներին։ Դասընթացը վարելու են «Ինտերնյուսի» մասնագետներն ու անկախ լրագրող, մեդիա կոնսուլտանտ Անատոլի Վերբինը՝ Բուլղարիայից։
Անատոլի Վերբինը լրագրողների համար ուսումնական և վերապատրաստման ծրագրերով զբաղվում է մոտ 10 տարի: Մինչ այդ աշխատել է «Ռոյթերս» գործակալությունում որպես նախկին Խորհրդային Միության և բալկանյան երկրների թղթակից:
Դասընթացին կարող են մասնակցել հեռուստատեսության, ռադիոյի, տպագիր և օնլայն թերթերի, լրատվական գործակալությունների լրագրողներ, ովքեր աշխատում կամ պատրաստվում են աշխատել մուլտիմեդիա խմբագրության կազմում։
Ռուսերենի պատշաճ իմացությունը պարտադիր է:
Մասնակցել ցանկացողները պետք է լրացնեն օնլայն-հայտերը տեղադրված «Ինտերնյուսի» կայքում, որոնց հիման վրա ընտրվելու է 10 մասնակից։

С 5 по 14 декабря ОО “Интерньюс” в рамках программы “Альтернативные ресурсы журналистики” организовывает курсы мультимедийной журналистики.
Участники курсов познакомятся с особенностями работы в новой информационной среде, с принципами мультимедийной журналистики, а также освоят инструменты для работы на различных медиа-платформах.
Курсы будут вести специалисты “Интерньюса” и независимые журналисты, а также медиа-консультант Анатолий Вербин из Болгарии.
Анатолий Вербин занимается программами обучения и переподготовки для журналистов вот уже более 10 лет. До этого он работал в агентстве “Reuters” в качестве корреспондента бывшего СССР и балканских стран.
В курсах могут принять участие журналисты из телевидения, радио, печатных и онлайн-изданий, информационных агентств, которые уже работают или только собираются работать в составе мультимедийных издательств. Знание русского языка обязательно.
Желающие принять участие должны заполнить онлайн-заявки на сайте “Интерньюса”, после чего будут отобраны 10 участников.