Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության Սպառողների իրավունքների և շուկայի պաշտպանության պետական տեսչության տվյալների համաձայն Հայաստանի շուկայում իրացվող կոշիկի 96 տոկոսը չի համապատասխանում գործող պահանջներին և պարունակում է առողջության համար վտանգավոր տարրեր: Սա վերաբերվում է կոշիկի բոլոր տեսակներին՝ մանկական, տղամարդու, կանացի: Ցածր որակի կոշիկն ունի նաև ցածր գին, բայց չի կարելի մոռանալ, որ այդ կոշիկը կարող է լուրջ վնաս հասցնել սպառողի առողջությանը: Մեծամասամբ կոշիկների մեջ բացակայում են սուպինատորները, և հիմնական վտանգը նրանում չէ, որ դրանց բացակայության պատճառով կոշիկն արագ մաշվում է, այլ նրանում, որ դա առաջացնում է հարթաթաթություն: Հանդիպում են ամենատարածված խախտումները՝ պիտակավորման բացակայություն ինչպես ներկրվող, այնպես էլ տեղական արտադրության կոշիկների վրա, չկա տեղեկատվություն կոշիկի հիմնական բաղադրիչների մասին, նշված չէ արտադրող երկիրը, իսկ եթե նշված է, ապա դա չի համապատասխանում իրականությանը:
Կոշիկի արտադրությունը հայ վարպետների համար միշտ համարվել է ավանդական արհեստ: Հայաստանում այսօր էլ գործում են արտադրություններ, որոնք պատրաստում են շատ որակյալ կոշիկներ, դրանցից է Գյումրիում գտնվող «Տավրոս» ընկերությունը: Ընկերության ղեկավարԿարապետ Մովսիսյանը պատմել է, որ կոշիկը արտադրությունը կատարվում է ինչպես ձեռքով, այնպես էլ մեխանիզացված: Արտադրանքը ոչ մեծ քանակությամբ գնում է տեղի շուկա, մեծ մասն արտահանվում է Ռուսաստան: Արդեն պատվերներ կան եվրոպական երկրներից մանկական կոշիկի արտադրության գծով: Ընկերությունը հումքը գնում է արտասահմանից, հիմնականում Իտալիայից: «Փորձում ենք ավելի լավ կազմակերպել աշխատանքն արտահանման ծավալներն ավելացնելու համար»,- ասել է նա:
Կարապետ Մովսիսյանը գովել է իր արտադրանքի որակը, որը պատրաստվում է հիմնականում բնական նյութերից: «Ես և իմ ընտանիքը կրում ենք միայն մեր ընկերության արտադրության կոշիկները: Մեր հաճախորդների միակ բողոքն այն է, որ կոշիկը կրում են տարիներով, իսկ նորաձևությունը փոխվում է, բայց ափսոս է այն դեն նետելը»: «Տավրոս» ընկերությունում արտադրվող մեկ զույգ տղամարդու կոշիկի գինը տատանվում է 30 000-40 000 դրամի սահմաններում, ընդ որում Թուրքիայից ներկրվող տղամարդու անորակ կոշիկը շուկայում կարելի է ձեռք բերել 20 000 -25 000 դրամով:
Այնուամենայնիվ, ընկերության ղեկավարն ափսոսանքով նշել է, որ կոշակարության ավանդույթները, որով հայտնի էին Հայաստանի վարպետները, այսօր, կարելի է ասել, գրեթե չեն պահպանվում, քանի որ երիտասարդությունը չի ցանկանում սովորել այդ արհեստը:
Խոսելով ոլորտի խնդիրների մասին՝ նա ասել է, որ պահանջարկ կա, բայց կոշիկի արտադրությունը մի քիչ դուրս է եկել իշխանությունների ուշադրությունից, անհրաժեշտ են լուրջ մոտեցումներ, աջակցություն արտոնյալ պայմաններ տրամադրելու առումով: «Թեթև արդյունաբերության ոլորտում կոշիկի արտադրությունը, իմ կարծիքով, ամենաբարդ ուղղություններից է, մենք չենք կարող միայնակ լուծել դժվարությունները: Այսօրվա դրությամբ ավելի հեշտ է դուրս գալ շուկա՝ արտադրելով մեծ ծավալներ, քան փոքր»,- ասել է մասնագետը:
Ինչ վերաբերվում է տեղական որակյալ արտադրանք ձեռք բերելու համար մեր քաղաքացիների վճարունակությանը և ոչ մեծ պահաջարկին՝ Կարապետ Մովսիսյանը նշել է, որ շուկան հեղեղված է անորակ թուրքական և չինական արտադրանքով, իսկ ժողովրդին դժվար է բացատրել, որ պետք է գնել ավելի թանկ, բայց որակյալ կոշիկ:

18 Ноябрь 2011 - 08:24 AMT
По данным Государственной инспекции по защите рынка и прав потребителей министерства экономики Армении, 96% реализуемой на рынке Армении обуви не отвечает действующим требованиям и содержит элементы, опасные для здоровья и нарушающие права потребителей. И это касается всех видов обуви: детской, женской и мужской. Обувь низкого качества имеет также низкие цены, но нельзя забывать, что эта обувь может нанести серьезный вред здоровью потребителя. В большей части обуви отсутствуют супинаторы, и основная угроза не в том, что из-за их отсутствия обувь быстро снашивается, а в том, что это вызывает плоскостопие. Встречаются самые распространенные нарушения: отсутствие маркировки, как на импортной обуви, так и на обуви местного производства. Нет информации о составных компонентах обуви, не указана страна-производитель, а если указана, то это не соответствует действительности.Производство обуви всегда считалось традиционным для армянских мастеров ремеслом. В Армении и сегодня действую производства, которые изготовляют очень качественную обувь, среди них компания «Таврос», расположенная в Гюмри. Глава компании Карапет Мовсисян рассказал, что производство обуви проходит, как в ручную, так и механизировано, произведенная продукции в небольшом количестве идет на местный рынок, большая же часть в Россию. Уже есть заказы из стран Европы по линии изготовления детской обуви. Сырье же компания закупает из-за рубежа, в основном из Италии. «Пробуем лучше организовать работу для увеличения объемов экспорта», – отметил он.
Карапет Мовсисян похвалился качеством своей продукции, которая изготовляется в основном из натуральных материалов. «Я и моя семья носим обувь только производства нашей компании. Единственная жалоба наших клиентов: мы носим ее годами, а мода меняется, но жалко выбрасывать». Рыночная стоимость мужской пары обуви, изготовленной в компании «Таврос», колеблется в пределах 30 000-40 000 драмов, при том, что некачественную мужскую обувь, импортированную из Турции на армянском рынке можно приобрести 20 000 -25 000 драмов. Тем не менее, глава компании с сожалением отметил, что традиции пошива обуви, которыми когда-то славились мастера Армении, на сегодняшний день, можно сказать, практически не сохраняются, поскольку молодежь не хочет учиться этому мастерству.
Говоря о проблемах сферы, он сказал, что спрос есть, но производство обуви немного выпало из внимания властей, нужны серьезные подходы, содействие в плане предоставления льготных условий. «Производство обуви в сфере легкой промышленности, по-моему, одно из сложных направлений, мы не сможем в одиночку справиться с трудностями. На сегодняшний день, производя большие объемы, легче выйти на рынок, чем с малыми объемами», – сказал специалист.
Что же касается небольшого спроса и платежеспособности наших граждан в отношении приобретения качественной местной продукции, Карапет Мовсисян отметил, что рынок завален некачественно турецкой и китайской продукцией, а народу трудно объяснить покупать чуть подороже, но покачественней.