11 Հուլիս 2000 - 17:01 AMT
11.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Օգոստոսի 21-26-ը Հայաստանի հակաօդային պաշտպանության եւ ռազմաօդային ուժերի ստորաբաժանումները կմասնակցեն ՌԴ Աստրախանի շրջանի «Աշուլուք» ռազմաօդային ուժերի հրաձագարանում անցկացվելիք ԱՊՀ անդամ պետությունների հակաօդային պաշտպանության «Մարտական համագործակցություն-2000» համատեղ զորավարժություններին:
Զորավարժություններին կմշակվեն հակաօդային պաշտպանության հերթապահ զորամասերի գործողությունները` պետական սահմանի խախտումները կանխելու ուղղությամբ: Զորավարժություներին կմասնակցեն Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Թաջիքստանի, Ռուսաստանի, Ուզբեկստանի եւ Ուկրաինայի հակաօդային եւ ռազմաօդային ստորաբաժանումներն ու զորամասերը: Զորավարժություններում մասնակցող անձնակազմի ընդհանուր քանակությունը կգերազանցի 1000 մարդ` 100 միավոր ռազմատեխնիկայի եւ 60 թռչող ապարատների առկայությամբ:
Զորավարժությունները կղեկավարի ԱՊՀ անդամ պետությունների նախարարների խորհրդին կից հակաօդային պաշտպանության հարցերով կոորդինացիոն կոմիտեի նախագահ, Ռուսաստանի ռազմաօդային ուժերի գլխավոր հրամանատար գեներալ Անատոլի Կորնուկովը: –0–

11.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Подразделения ПВО и ВВС Армении примут участие в запланированных на 21-26 августа на полигоне Военно-воздушных сил “Ашулук” в Астраханской области совместных тактических учениях по противовоздушной обороне с боевыми стрельбами государств – участниц СНГ “Боевое Содружество-2000”.
Как сообщил Агентству военных новостей заместитель главнокомандующего ВВС по вопросам Объединенной системы ПВО государств – участников СНГ генерал-лейтенант Юрий Бондарев, на учении будут отработаны действия дежурных сил ПВО про пресечению нарушений государственной границы. В учении примут участие части и подразделения ВВС и ПВО Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана, Узбекистана и Украины. Общая численность личного состава, участвующего в учениях, превысит 1000 человек при 100 единицах различной боевой техники и 60 летательных аппаратах.
Руководить учениями будет председатель Координационного комитета по вопросам ПВО при Совете министров стран СНГ главнокомандующий ВВС России генерал армии Анатолий Корнуков. –0–