11 Հուլիս 2000 - 15:00 AMT
ՄԻՆՍԿԻ ԽՄԲԻ ՀԱՄԱՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԸ ՉԵՆ ՄՇԱԿՈՒՄ ՆՈՐ ԱՌԱՋԱՐԿՆԵՐ, ՆՐԱՆՔ ՍՊԱՍՈՒՄ ԵՆ ՔՈՉԱՐՅԱՆ-ԱԼԻԵՎ ՀԱՆԴԻՊՄԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԻՆ, ԱՍԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՐՏԳՈՐԾՆԱԽԱՐԱՐԸ
11.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը, ըստ ամենայնի, կկայանա օգոստոսին Ղրիմում` ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի շրջանակներում: Իսկ դրան հաջորդող հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերին Նյու-Յորքում: Այսօր Մամլո ազգային ակումբում կայացած մամլո ասուլիսին այս մասին հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը:
Նախարարը հայտարարել է, որ տարածաշրջան կատարած վերջին այցի ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները չեն ներկայացրել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նոր առաջարկներ կամ գաղափարներ: Օսկանյանը ասել է, որ մոտ ապագայում միջնորդները մտադիր չեն ներկայացնել նոր առաջարկներ: «Նրանք հույս ունեն, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների անմիջական հանդիպումների ընթացքում կառաջանան նոր գաղափարներ, որոնց հիման վրա էլ միջնորդները կշարունակեն իրենց աշխատանքը», – ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը: Միաժամանակ նա չի բացառել այն հնարավորությունը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կփորձեն ստեղծել վերջին տարիներին իրենց կողմից մշակված բոլոր առաջարկների «հավաքական» տարբերակ: Սակայն, նշել է Վարդան Օսկանյանը, Հայաստանը պնդելու է, որ այդ տարբերակում առաջ չքաշվեն
նախապայմաններ, իսկ հակամարտության կարգավորումը իրականացվի փաթեթային, այլ ոչ թե փուլային սկզբունքով: –0–

11.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Очередная встреча президентов Армении и Азербайджана состоится, скорее всего, в августе этого года в Крыму, в рамках неофициального саммита лидеров стран СНГ. А следующая встреча Кочарян-Алиев может состояться в сентябре в Нью-Йорке. Об этом сегодня на пресс-конференции в Национальном пресс-клубе заявил министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
Армянский министр заявил, что в ходе последнего визита в регион сопредседатели Минской группы ОБСЕ не представляли новых предложений или идей по урегулированию карабахского конфликта. Осканян сказал, что в ближайшем будущем посредники не намерены делать новых предложений. “Они надеятся, что в ходе прямых встреч президентов Армении и Азербайджана появятся какие-то идеи, на основе которых посредники и будут работать”, – сказал глава МИД Армении. В то же время он не исключил возможность того, что сопредседатели Минской группы могут попытаться создать некий “сборный” вариант из всех своих предложений, сделанных за последние годы. Однако, сказал Вардан Осканян, Армения будет настаивать, чтобы в этом варианте не выдвигалось предварительных условий, а урегулирование осуществлялось пакетным, а не поэтапным принципом. –0–