21 Նոյեմբեր 2011 - 11:21 AMT
Խոշոր հարկ վճարողների կողմից ներմուծման ծավալները 2011 թ-ի սեպտեմբեր ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել են 14.7 տոկոսով և կազմել 80 մլրդ դրամ: Այդ մասին ասվում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հրապարակված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի սեպտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշների վերլուծության» մեջ: Մոնիտորինգը անցկացվել է հանրապետության 440 խոշոր հարկ վճարողների մոտ:
Ընդ որում, ներմուծման ծավալները աճել են 160 կազմակերպությունների մոտ շուրջ 30.1 մլրդ դրամով և նվազել` 142-ի մոտ համապատասխանաբար 19.9 մլրդ դրամով:
Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների արտահանման ծավալները 2011թ-ի սեպտեմբերին կազմել է 35.6 մլրդ դրամ նախորդ տարվա նույն ամսվա 30.2 մլրդ դրամի փոխարեն կամ ավել 5.4 մլրդ դրամով

В сентябре 2011 года объемы импортируемой продукции крупными налогоплательщиками Армении по сравнению с аналогичным периодом 2010 года увеличились на 14,7%, составив 80 млрд драмов. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за сентябрь 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве Армении. Мониторинг был проведен среди 440 крупных налогоплательщиков республики.
При этом рост данного показателя был зафиксирован в 160 крупных компаниях на 30 млрд драмов, а в 142 компаниях он сократился, соответственно, на 19,9 млрд драмов.
В сентябре 2011 года объемы экспорта продукции крупных налогоплательщиков Армении составили 35,6 млрд драмов против 30,2 млрд драмов за аналогичный период 2010 года, что больше на 5,4 млрд драмов.