Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների իրացումից հասույթը 2011թ–ի սեպտեմբեր ամսին կազմել է 218.5 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 14.8տոկոսով: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ է արձանագրվել է 254 կազմակերպությունների մոտ` 51.6 մլրդ դրամով և նվազել 189-ի մոտ` 21.1 մլրդ դրամով: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հրապարակված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի սեպտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշների վերլուծության» մեջ: Մոնիտորինգը անցկացվել է հանրապետության 440 խոշոր հարկ վճարողների մոտ: : Ընդ որում, հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 254 կազմակերպությունների մոտ` 51.6 մլրդ դրամով և նվազել 189-ի մոտ` 21.1 մլրդ դրամով: Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների արտահանման ծավալները 2011թ-ի սեպտեմբերին կազմել en 35.6 մլրդ դրամ նախորդ տարվա նույն ամսվա 30.2 մլրդ դրամի փոխարեն կամ ավելի 5.4 մլրդ դրամով
01.10.2011թ-ի դրությամբ խոշոր հարկ վճարողներն ունեցել են 91.9 մլրդ դրամ գերավճար, այդ թվում` ավելացված արժեքի հարկի գծով` 54.2 մլրդ դրամ, իսկ հարկային պարտավորություն` 15.4 մլրդ դրամ: Բացի այդ, 2011թ.-ի սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում պետական բյուջեից հարկ վճարողների գերավճարների գումարներից ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի ձևակերպում է կատարվել 770.1 մլն դրամի չափով:

21 Ноябрь 2011 - 12:07 AMT
От реализации своей продукции крупные налогоплательщики Армении в сентябре 2011 года выручили на 14,8% больше
Выручка от реализации продукции крупных налогоплательщиков Армении в сентябре 2011 года составила 218,5 млрд. драмов, увеличившись на 14,8% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за сентябрь 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА.
Мониторинг был проведен среди 440 крупных налогоплательщиков Армении. При этом рост данного показателя был зафиксирован в 254 компаниях – на 51,6 млрд. драмов, а спад был отмечен в 189 компаниях – на 21,1 млрд. драмов. По состоянию на 1 октября 2011 года сверхвыплаты налогоплательщиков составили 91,9 млрд драмов, в том числе по линии НДС – 54,2 млрд драмов, а по налоговым обязательствам – 15,4 млрд драмов. Одновременно в сентябре 2011 года из госбюджета было оформлено 770,1 млн драмов по возврату сверхвыплат НДС.