Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի նոյեմբերի 16-ի թիվ 1/1292Ա որոշման համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցվել է «Ռիետումու Բանկա» (Rietumu Banka) ԲԲԸ-ի ներկայացուցչությունը:
Ինչպես հայտնեց PanARMENIAN.Net թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանում Լատվիայի բանկի ներկայացուցչության տնօրենը Հովհաննես Գրիգորյանը, այսօր առավոտյան նրան կարգավորողի կողմից շնորհվել է համապատասխան հավաստագիր (լիզենզիա): Նրա խոսքով, Rietumu Banka ներկայացուցչությունը Հայաստանում չի զբաղվելու կոմերցիոն գործունեությամբ, այլ կուսումնասիրի շուկան և հետաքրքիր ներդրումային ծրագրերը, կանցակցնի մարքեթինգային ուսումնասիրություններ:
«Rietumu Banka կենտրոնացված է կորպորատւվ հաճախորդների վրա և պատրաստ է իրագործել նախագծեր Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում էներգետիկայի, պղնձամոլիբդենային համալիրի և այլն», ընդգծեց նա: Rietumu Banka-ն Բալթիայի խոշորագույն բանկերից է, որը մասնագիտացած է բիզնեսի ու մասնավոր կարողությունների սպասարկման վրա: Բանկն ակտիվորեն աշխատում է միջազգային շուկայում և տրամադրում է ֆինանսական բոլոր տեսակի ծառայություններ հաճախորդներին ինչպես Բալթիայում, այնպես էլ Ռուսաստանում, Բելառուսում, Ուկրաինայում, Եվրոպայի այլ երկրներում և այլ տարածաշրջաններում:
Rietumu Banka-ի 2010 թ-ի եկամուտը կազմել է 4,6 մլն եվրո, կապիտալի ճշգրտության ցուցանիշն է 17,82 տոկոս, լիկվիդացման ցուցանիշը՝ 58,13 տոկոս:

Согласно решению председателя Центрального банка Армении Артура Джавадяна N16 1/1292 А, на территории республики зарегистрировано представительство акционерного общества Rietumu Banka.
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор представительства латвийского банка в Армении Ованес Григорян, соответствующая лицензия со стороны регулятора ему была вручена сегодня утром. По его словам, представительство Rietumu Banka в Армении не будет заниматься коммерческой деятельностью, а будет изучать рынок, вести маркетинговые исследования, а также изучать интересные инвестиционные программы.
«Rietumu Banka ориентирован на корпоративного клиента и готов к реализации проектов в разных сферах экономики Армении, в том числе энергетической, медно-молибденового комплекса и других», – добавил он.
Rietumu Banka – один из крупнейших банков Балтии, специализирующийся на обслуживании бизнеса и частных состояний. Банк широко работает на международных рынках и предоставляет полный спектр финансового сервиса своим клиентам, как в Балтии, так и в России, Беларуси, Украине, в странах Европы и других регионах.
Rietumu Banka также является одним из первых частных банков Латвии, имеет опыт более 15 лет работы в странах Балтии, СНГ и Европы, имеет представительства в России, Беларуси, Украине, Казахстане, Франции, Румынии. Банк предоставляет полный комплекс сервиса для обслуживания регионального и международного бизнеса с использование современных банковских технологий и высокопрофессиональной команды специалистов. Прибыль Rietumu Banka за 2010 год составила 4,6 млн. евро, показатель достаточности капитала – 17,82%, а показатель ликвидности – 58,13%.