«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ պատվիրակությունը` ընկերության գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլլինի գլխավորությամբ մասնակցեց նոյեմբերի 18-19 Մոսկվայում կայացած Երկաթուղայինների երկրորդ համագումարին:
Ինչպես հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը, ներկա գտնվող 3 հազար պատվիրակների քննարկման գլխավոր թեման էր հանդիսացել հետճգնաժամային պայմաններում տրանսպորտային ենթակառուցվածքի արդիականացումը և պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության զարգացումը:
«Սույն ռազմավարությունը հատուկ նշանակություն ունի Հայաստանի համար և ՀԿԵ-ն այժմ ուսումնասիրում է նման գործիքի կիրառման ռուսական փորձը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Երկրորդ համագումարի մասնակիցները նաև որոշեցին ներդրումների պահանջարկ ունեցող հիմնական ոլորտները՝ ենթակառուցվածքի արդիականացում, բարձր արագությամբ երթեվեկություն: Որպես երկաթուղային տրանսպորտի զարգացման կարևորագույն առաջնահերթություն պատվիրակները նշեցին գնացքների անվտանգ երթեվեկության ապահովումը:
Երկրորդ համագումարի արդյունքներով ընդունվեց բանաձը, որում նշված են երկաթուղային ոլորտի նորարարական երկարաժամկետ զարգացման, կադրային ներուժի, միջազգային համագործակցության, ուղեվորափոխադրումների որակի բարձրացման, գների մրցունակության ապահովման առաջնահերթությունները և խնդիրները: Փաստաթղթում հատուկ նշվում է բարձր արագությամբ երթեվեկության զարգացման, հարմարավետ, արագ, անվտանգ և էկոլոգիապես մաքուր երկաթուղային հաղորդակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:

Делегация ЗАО «ЮКЖД» во главе с генеральным директором компании Шевкетом Шайдуллиным приняла участие во Втором железнодорожном съезде, прошедшем 18-19 ноября в Москве.
Как сообщает пресс-служба компании, главной темой обсуждения более 3 тысяч делегатов съезда стала стратегия модернизации транспортной инфраструктуры, а также механизмы развития государственно-частного партнерства в посткризисных условиях.
«Стратегия представляет важное значение для Армении, и в настоящее время ЮКЖД изучает российский опыт применения данного механизма», – говорится в сообщении.
Участники Съезда также обратились к сферам, нуждающимся в инвестициях, выделив, например, модернизацию инфраструктуры и создание высокоскоростного движения. В качестве важнейшего приоритета развития железнодорожного транспорта делегаты выделили, в частности, обеспечение безопасности движения поездов. По итогам Второго железнодорожного съезда принята резолюция, в которой определены приоритеты и задачи долгосрочного инновационного развития железнодорожной отрасли, повышения ее кадрового потенциала, укрепления партнерства с промышленными предприятиями, развития международной кооперации, повышения качества пассажирских перевозок, ценовой доступности и расширения спектра услуг пассажирского комплекса.
Особо в резолюции говорится об успешности реализованных проектов скоростных пассажирских перевозок, высокой потребности населения в расширении комфортного, быстрого, безопасного, экологического железнодорожного сообщения. В этой связи отмечается необходимость ускорить формирование сети высокоскоростных и скоростных маршрутов перевозок.