Նոյեմբերի 18-20-ը Հայաստանում առաջին անգամ կայացած «Մարդամեջ» սոցիալական նորարարության ճամբարի ժամանակ 60 մասնակիցները 3 օրում մշակեցին և ներկայացրեցին սոցիալական խնդիրները լուծող 6 նորարարական նախագիծ։Վեց նախագծերից մեկը կոչվում էր «Նախընտրական խոստումների մոնիտորինգի հարթակ»։ Այս գաղափարի շուրջ հավաքված 10 հոգանոց թիմը ստեղծեց ukrupnenie.com կայքը, որը նպատակ ունի մոնիթորինգի ենթարկել քաղաքական գործիչների նախընտրական խոստումները։
Նախագծի հեղինակ Արամ Թովմասյանի խոսքով երբեք այնքան շատ չեն ստում, որքան ընտրություններից առաջ։ «Կան խոստումներ տվող բազում քաղաքական գործիչներ։ Սակայն ի՞նչ անել, ինչպե՞ս հետևել, որ կատարեն խոստումները: Կամ պետք է ընտրել ոչ մեկին կամ բոլորին: Մեր ստեղծած կայքը կնպաստի խոստումների կատարմանը, կառաջացնի պատասխանատվության զգացում քաղաքական գործիչների մոտ և կխրախուսի նրանց քաղաքական ազնվության»,-նշեց Արամ Թովմասյանը։
Կայքը բաղկացած է մի քանի բաժիններից՝ կողմնորոշում, խոստումներ, վարկանիշ և մարդամեջ։ Կողմնորոշում բաժնում քաղաքական գործիչները պատասխանում են որոշ հարցերի։ Օրինակ՝ կո՞ղմ եք, որ աղջիկները ծառայեն բանակում։ Յուրաքանչյուր հարցի հնարավոր է պատասխանել միայն այո կամ ոչ։ Այս կերպ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է համեմատել քաղաքական գործիչների հայացքները և կողմնորոշվել նախագահության թեկնածուների ընտրության հարցում։
Խոստումներ բաժնում քաղաքացիները տեղադրում են տարբեր քաղաքական գործիչների երբևէ բարձրաձայնած խոստումները՝ պարտադիր հղում տալով, թե երբ է տրվել խոստումը և որտեղ։ Հղումը կարող է լինել թե՛ տեսանյութ, թե՛ ինչ որ լինք։ Ապա պետք է նշել, կատարվել է արդյո՞ք խոստումը, թե ոչ։ Խոստումների էջում կարելի է թողնել մեկնաբանություններ։ Կարելի է անգամ հետևել խոստման ընթացքին։
Վարկանիշ էջում յուքանչյուր քաղաքական գործիչ ունի իր կենսագրական էջը։ Ըստ գործչի կատարած և չկատարած խոստումների՝ այստեղ պատկերվում է վերջինիս ստաչափի տոկոսը։ Վարկանիշ բաժնում նույնպես կա մեկնաբանություններ թողնելու հնարավորություն։
Կայքի վեջին բաժինը Մարդամեջ է կոչվում։ Այստեղ անցկացվում են տարբեր տիպի մրցանակաբաշխություններ։ Այն նախատեսված է ամենաանվստահելի և խոստումներ չկատարող քաղաքական գործիչների համար։ Այստեղ տրվում են այնպիսի կոչումներ, ինչպիսիք են ՝ «Ստի ոտքը կարճ է» կամ «Ամենակրուտիտ լինող» կոչումները։
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Արամ Թովմասյանն ասաց, որ իր կարծիքով նախագիծը հնարավոր է կյանքի կոչել. «Բոլոր քաղաքական գործիչներն էլ կընդունեն նման նախագիծը, քանի որ այն հիմնված է ԶԼՄ-ների ինֆորմացիայի վրա, խոսքս խոստումների մասին է»։
Ծաղկաձորում կայացած «Մարդամեջ» SICamp-ը ֆինանսավորվում էր UNDP-ի և USAID-ի կողմից։ Ճամբարին աջակցում էին Ինտերնյուս Հայաստանը և SICamp-ի գաղափարի հիմնադիրները։
Սոցիալական նորարարության ճամբար աշխարհում առաջին անգամ անցկացվել է 2008-ին երեք անգլիացիների կողմից` Քրիստիան Ալերտի, Դեն ՄքՔիլանի և Պոլ Միլերի: Նրանք, ոգեշնչվելով ԲարՔեմփերի և Հաքաթոների հաջող անցկացվող մոդելներով, հասկացել են, որ ընդամենը 24 ժամում կարելի է մշակել արդյունավետ վեբ լուծումներ սոցիալական խնդիրների համար։

22 Ноябрь 2011 - 05:10 AMT
С 18 по 20 ноября в Армении впервые проходил Лагерь социальной инновации “Мардамеч” (SICamp). В ходе мероприятия 60 участников в течение трех дней разрабатывали программные пакеты, направив информационные технологии на решение социальных проблем, и в результате представили 6 новаторских проектов.
Один из шести проектов назывался “Платформа мониторинга предвыборных обещаний”. Команда из 10 человек, работая над этой идеей, разработала сайт ukrupnenie.com, целью которого является подвергнуть мониторингу предвыборные обещания политических деятелей.
Автор проекта Арам Товмасян сказал, что политические деятели никогда так не врут, как перед выборами. «Есть много политических деятелей, которые щедры на обещания. Что же делать в подобных случаях, как последить за тем, чтобы данные обещания выполнялись? Если выбирать, то или всех, или – никого. Созданный нами сайт поможет выполнению обещаний, научит их чувству ответственности, честности»,- отметил Арам Товмасян.
Сайт состоит из нескольких разделов: «определение», «обещания», «рейтинг» и «мардамеч». В разделе «определение» политические деятели отвечают на ряд вопросов. Например, «Вы «за» или «против» службы девушек в армии?» На каждый из вопросов есть два ответа: либо «да», либо «нет». Таким образом, граждане смогут определить позиции и взгляды политиков, сделать сравнения и совершить соответствующий выбор.
В разделе «обещания» граждане будут помещать когда-либо данные политиками обещания с обязательной ссылкой на то, когда и где было дано это обещание. Ссылка может быть как в виде видеоролика, так и в виде линка. Затем следует отметить, выполнены данные обещания или нет. На странице обещаний можно оставлять комментарии. Можно даже проследить за ходом выполнения обещаний.
В разделе «рейтинг» есть страница с биографией каждого из политиков. По количеству исполненных и неисполненных политическим деятелем обещаний, сайт в процентном соотношении определяет степень правдивости данного политика. На этой странице также можно оставить комментарии.
Последний раздел сайта называется «мардамеч». Здесь проводятся разного рода награждения. Он предусмотрен для самых ненадежных и не выполняющих обещаний политиков. К ним прикрепляются самые неожиданные имена «У лжи короткий век», «Самый изворотливый» и т. п.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Арам Товмасян сказал, что неплохо было бы реализовать этот проект: «Все политические деятели будут готовы принять подобный проект, поскольку он основан на информации СМИ, я говорю об обещаниях».
SICamp “Мардамеч” финансируется UNDP и USAID. Содействие в проведение лагеря оказывает Интерньюс Армения и авторы идеи SICamp.