Նոյեմբերի 22-ին Երեևանում USAID աջակցությամբ բացվել է հայ-թուրքական բիզնես ֆուրումը: Համաժողովի բացմանը Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը կոչ արեց մասնակիցներին լռության րոպեով հարգել Վանի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը:
Նա նշեց, որ չնայած ծանր տնտեսական իրավիճակին, քաղաքական և տնտեսական կապերի բացակայությանը, համաժողովին մասնակցում են ավելի քան 50 գործարարներ Թուրքիայի տարբեր տարածքներից (Ստամբուլից, Անկարայից, Մալաթիայից, Իգդիրից, Կարսից, Դիարբեքիրից և այլն):
Նա ավելացրեց, որ համաժողովին պետք է մասնակցեր և Վանի պատվիրակությունը, սակայն, «հասկանալի պատճառներով նրանք չկարողացան գալ»:
Ղազարյանի խոսքով, մասնակիցների այդքան մեծ քանակը ցույց է տալիս, որ «երկու երկների գործարարները շարունակում են հետաքրքություն ցուցաբերել տնտեսական կապերի կայացման ու զարգացման վերաբերյալ… և, ինչու ոչ, սպասում են այն պահին, երբ Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարությունն ի վերջո կհասկանա իր սեփական շահերը, կիրագործի անկողմնակալ քաղաքականությունը, կբացի սահմանը և մենք կունենանք նորմալ ինտեգրում և տնտեսական շուկաների համագործակցությունը»:
Լրագրողների հետ զրույցում Ղազարյանը նաև նշեց, որ հայկական կողմի նպատակն է տնտեսական առկա կապերի զարգազումը, դեպի Թուրքիա հայկական արտադրանքի արտահանմանն ուղղված լոբբիստական գործունեությունը, ինչպես նաև ցանկությունը ցույց տալ «թուրքական ղեկավարությանը, որ նաև փակ սահմանի և էմբարգոյի պայմաններում տնտեսությունները շարունակում են համագործակցել և սխալ է Հայաստանի նկատմամբ տարիների ընթացքում վարած քաղաքականությունը»:
Համաժողովի բացման ընթացքում մասնակիցներին նաև ողջունեց Հայաստանում USAID առաքելության ղեկավար Ջափինդեր Չիման.:

22 ноября в Ереване при содействии USAID открылся армяно-турецкий бизнес-форум. На открытии форума председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян призвал участников минутой молчания почтить память жертв недавнего землетрясения в Ване.
Он отметил, что, даже несмотря на тяжелую экономическую ситуацию, отсутствие политических и экономических связей между странами, в форуме участвует более 50 предпринимателей из разных областей Турции (Стамбул, Анкара, Малатия, Игдир, Карс, Диарбакыр, и другие).
Он добавил, что в форуме должна была принять участие делегация из Вана, однако, “по понятным причинам, они не смогли этого сделать”.
По словам Казаряна, такое большое число участников свидетельствует о том, “что предприниматели двух стран продолжают проявлять интерес к установлению и развитию экономических связей… и, почему бы нет, ожидают того момента, когда политическое руководство Турции наконец поймет свои собственные интересы, начнет реализовывать беспристрастную политику, откроет границу и у нас будет нормальная интеграция и сотрудничество экономических рынков”.
В беседе с журналистами Казарян также отметил, что целью армянской стороны на форуме является развитие существующих экономических связей, лоббирование экспорта армянской продукции в Турции, а также “показать развитием наших отношений турецкому руководству, что даже в условиях закрытых границ и эмбарго экономики продолжают сотрудничать и осуществляемая на протяжении многих лет политика в отношении Армении неправильна”.