«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»–ը վերջին մեկ տարվա ընթացքում զգալիորեն ավելացրել է անհատական վարկավորման ծավալները և մինչև տարեվերջ ընդհանուր պորտֆելը կկազմի շուրջ 55 միլիոն ԱՄՆ դոլար նոյեմբերի 22-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Բանկային մանրածախ ծառայությունների դեպարտամենտի տնօրեն Արման Բարսեղյանը՝ Կոմիտաս 47 հասցեում` «ՌԵՆՈ-ՆԻՍՍԱՆ» ավտոսրահի մասնաշենքում գտնվող իր «Կոմիտաս 1» մասնաճյուղի վերաբացման շրջանակներում: Մասնաճյուղը փակվել էր 2009 թվականի հունիսին` բանկի կողմից սպառողական վարկավորման ժամանակավոր դադարեցման հետևանքով:
Ըստ նրա, եթե նախկինում «Կոմիտաս 1»-ը սահմանափակ ֆինանսական գործառնություններ իրականացնող մասնաճյուղ էր, որտեղ հաճախորդները կարող էին դիմել միայն ավտովարկավորում ստանալու նպատակով, ապա վերաբացված մասնաճյուղում հաճախորդներին հասանելի է «Էյչ-Էս-Բի-Սի»- ի կողմից առաջարկվող ծառայությունների ողջ ներկապնակը: Բանկն առաջարկում է հատուկ պայմաններ` «Ռենո-Նիսսան» (Կոմիտաս 47), «Ֆորդ-Վոլվո-Լենդ Ռովեր» (Աճառյան 42), «Պեժո» (Ռուբինյանց 33/1), «Շևրոլե» (Հալաբյան 18) ցուցասրահներից ավտոմեքենա գնելու դեպքում վարկի դիմած հաճախորդներին, որոնք կօգտվեն միևնույն արտոնյալ տոկոսադրույքից` սկսած 13%-ից:
Իր հերթին Հայաստանում Nissan ապրանքանիշի պաշտոնական ներկայացուցիչ «Մուրան» ընկերության ֆինանսական տնօրեն Տիգրան Սիմոնյանը հավելել է, որ տվյալ մասնաճյուղի վերաբացումը կապված է ավտովարկավորման հանդեպ հետաքրքրության աճի հետ: «Այժմ որոշակի ակտիվություն է նկատվում այդ ոլորտոմ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ դրան կնպաստի նաև բանկի սահմանած արտոնյալ տոկոսադրույքը:
Ավելի քան 10-ը տարի է, ինչ «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»–ը համագործակցում է վերոնշյալ ընկերությունների հետ վարկավորման, ակրեդիտիվների, բանկային երաշխիքների և արտաքին առևտրի ֆինանսավորման ոլորտներում: Այսպես, 2010 թվականի արդյունքներով «Կարկոմավտո» ՍՊԸ-ն ճանաչվել էր «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»–ի լավագույն հաճախորդը «Գլխավոր գործադիր տնօրենի ընտրություն» անվանակարգում, իսկ 2009-ի արդյունքներով` լավագույն հաճախորդը` «Բանկային երաշխիքներ» անվանակարգում:

В центре внимания ЗАО «HSBC Банк Армения» увеличение объемов индивидуального кредитования, сказал в беседе с журналистами управляющий отделом индивидуальных финансовых услуг банка Арман Барсегян в ходе официальной церемонии возобновления работы филиала, расположенного в здании автосалона Renault-Nissan по адресу проспект Комитаса 47. «Этот же филиал, естественно, создаст возможности для увеличения объемов кредитования», – отметил он 22 ноября в Ереване.
Филиал закрылся в июне 2009г., когда банк временно приостановил потребительское кредитование. Если раньше клиенты могли обращаться в филиал только за получением автокредита, то сейчас в филиале доступные все услуги банка.
По его словам, банк для своих клиентов предлагает льготную процентную ставку по автокредиту в 13%, в то время как средняя ставка колеблется в пределах 15%-17%. В связи с этим Арман Барсегян добавил, что льготными условиями автокредитования можно воспользоваться также в салонах «Ford-Volvo-Land Rover» (Ачаряна 42), Peugeot (Рубинянц 33/1) и Chevrolet (Алабяна 18).
В свою очередь финансовый директор компании «Муран», являющейся официальным представителем бренда Nissan в Армении, Тигран Симонян добавил, что возобновление работы этого филиала ЗАО «HSBC Банк Армения» связано с повышением интересов к автокредитовнию. «После ощутимого спада в сфере автокредитования, сейчас наблюдается определенная активность», – сказал он, добавив, что этому будет также способствовать льготная процентная ставка, установленная банком.