22 Նոյեմբեր 2011 - 13:11 AMT
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում նշվում է բանկային համակարգի աշխատողի օրը: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ուղերձը բանկային աշխատողի օրվա և ՀՀ դրամի թողարկման 18-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «այս ամսաթիվը պատմության մեջ ունի իր խորհրդանշական տեղը, քանի որ 1993 թվականի հենց այս օրը ներդրվեց նորանկախ Հայաստանի ազգային արժույթը՝ դրամը: Այսօր մենք միասին տոնում ենք մեր ազգային արժույթի 18-ամյակը: Ինչպես ցանկացած պատանի, այնպես էլ դրամն ունեցել է բազմաթիվ դժվարություններ իր կայացման ճանապարհին, բանկային համակարգի ձևավորման հետ զուգահեռ կայացել է նաև ազգային արժույթը»,-հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
«Ձեր շնորհիվ է, որ բանկային համակարգը Հայաստանում դարձել է մեր տնտեսության ամենակայացած ճյուղերից մեկը: Իր գոյության շուրջ երկու տասնամյակի ընթացքում այն ունեցել է վերելքներ և նույնիսկ ճգնաժամային` 2009 թվականի ընթացքում ցուցաբերել է իր ունակությունը՝ դիմակայելու համաշխարհային տնտեսական ոչ բարենպաստ միջավայրի մարտահրավերներին: Հայաստանի բանկային համակարգը սակավաթիվներից էր ԱՊՀ-ում և նույնիսկ ամբողջ աշխարհում, որը չպահանջեց պետության կողմից որևիցե միջամտություն ճգնաժամին հակազդելու համար:
Ձեր շնորհիվ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում բանկային համակարգի ռիսկերը միջազգային լավագույն պրակտիկայի համաձայն միշտ գտնվել են կառավարելիության թույլատրելի միջակայքերում: Դրա մասին է վկայում նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից բանկային համակարգի նկատմամբ դրսևորվող վստահության աճը: Դրա վառ ապացույցը վերջին երկու տարիների ընթացքում ավանդների ընդհանուր ծավալի կայուն աճն է, որի` 2011 թվականի սեպտեմբեր ամսվա ցուցանիշը գերազանցում է 2009 թվականի նույն ամսվա ցուցանիշը` 76 տոկոսով: Համանման դրական դինամիկա ունեն նաև բանկային համակարգը բնութագրող այլ ցուցանիշներ, մասնավորապես, աճել են վարկավորման ծավալները, նվազել են տոկոսադրույքները և այլն:
Սակայն, այս բոլոր ձեռքբերումների հետ մեկտեղ, անելիքներն այս ոլորտում բազմաթիվ են: Պետք չէ մոռանալ նաև, որ բանկային համակարգի վրա դրված է շատ մեծ պատասխանատվություն, քանի որ տնտեսության դինամիկ զարգացման մեջ մեծ դեր ունի հենց այս ոլորտը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով բանկային աշխատողներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ` մաղթում եմ նրանց նորանոր ձեռքբերումներ»,-ասվում է ուղերձւոմ:

22 Ноябрь 2011 - 13:11 AMT
Банковская система Армении празднует День работника банковской сферы, а также 18-летие со дня внедрения национальной валюты независимой Армении – армянского драма, сообщает пресс-служба правительства РА. «Как и любой юноша, так и драм встретил на своем пути множество трудностей на пути своего становления, одновременно со становлением банковской системы Армении шло и становление нацвалюты», – говорится в послании премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна по случаю юбилея.
По словам главы правительства, банковская система Армении является одной из самых стабильных ветвей экономики страны, которой даже удалось преодолеть кризис. «Банковская система Армении – одна из немногих среди СНГ и стран мира, которой не понадобилась помощь государства для преодоления кризиса», – подчеркнул премьер. Одновременно Тигран Саркисян призвал не забывать, что на банковскую систему возложена очень большая ответственность, поскольку эта сфера имеет важное значение для динамичного развития экономики страны. «Поздравляю банковских работников с их профессиональным праздником, желаю им новых достижений», – сказал он. 22 ноября 1993 года в Армении начался процесс замены советских рублей на новую национальную валюту – армянский драм. Армянский драм был введен в обращение по курсу 14,5 драма за один доллар США. Сегодня в Армении проводится политика «плавающего» курса. На 22 ноября 2011 года курс армянского драма по отношению к доллару США составляет 384,32 драма за $1.В настоящее время в Армении функционирует 21 банк с 425 филиалами.