Այսօր Օրանժ Արմենիա ընկերությունը կատարեց իր նոր մինչև 42Մբ/վ ներբեռնման արագություն ապահովող նորագույն 3G+/HSPA տեխնոլոգիայի տեխնիկական փորձարկում-ցուցադրումը: Այս կերպ ընկերությունը հայտնեց այս տեխնոլոգիայի թեստային փորձարկման մասին:
Այս նոր ցանցը թույլ է տալիս վայրկյանների ընթացքում ներբեռնել երաժշտություն, ֆիլմեր, ծրագրեր, խաղեր և անգամ միաժամանակ դիտել HD որակի չորս ֆիլմ: Այսօր կայացած փորձարկման ընթացքում 3G+/HSPA տեխնոլոգիան ապահովում էր 35-ից մինչև 37Մբ/վ արագություն:
«Սա առևտրային գործարկում չէ: Առևտրային գործարկման կոնկրետ ժամկետներ առայժմ չենք կարող նշել: Երբ լիովին ավարտենք տեխնիկական փորձարկման շրջանը, կսկսենք առաջարկել այս տեխնոլոգիան բաժանորդներին: 3G+/HSPA-ն մեծ տեխնոլոգիական թռիչք է»,-նշեց Օրանժ Արմենիա ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան և հավելեց, որ 3G+ տեխնոլոգիան աշխատում է այդ արագությունը ապահովող հատուկ ֆլեշ-մոդեմներով, որոնք դեռ վաճառքում չկան: Այս պահին Օրանժը Հայաստանի ողջ տարածքում տեսականորեն ապահովում է մինչև 14.4Մբ/վ արագությամբ ինտերնետ:

23 ноября компания “Orange Армения” произвела технический показ-испытание своей новейшей технологии 3G+/HSPA, обеспечивающей скорость 42 Мб/с. Таким образом компания заявила о тестовом запуске новой технологии.
Эта новая сеть позволяет за несколько секунд загрузить музыку, фильмы, приложения, игры и одновременно просматривать HD-фильмы. 23 ноября в ходе экспериментального испытания технология 3G+/HSPA обеспечила скорость от 35 до 37 Мб/с.
“Это не торговый запуск. Конкретные сроки торгового запуска пока не можем назвать. Когда полностью будет завершен этап технического испытания, мы предложим данную технологию нашим абонентам. 3G+/HSPA – это огромный скачок в технологии”,- отметил генеральный директор компании “Orange Армения” Бруно Дютуа, добавив, что 3G+ работает с помощью особого флеш-модема, обеспечивающего данную скорость и которого пока нет в продаже.
На данный момент компания “Orange Армения” на всей территории Армении обеспечивает скорость Интернета в 14,4 Мб/с.