Բորսայական առևտրի միջազգային ակադեմիայի ռեկտոր Վենիամին Սաֆինի, կանխատեսումներով, եվրագոտու իրավիճակի ֆոնի վրա վերջին տարվա ընթացքում դիտվում են դոլարի նկատմամբ եվրոյի անկման միտումները: «Եթե Հունաստանին հեռացնեն եվրագոտուց, եվրոն անմիջապես կամրապնդի իր դիրքերը», հայտարարեց նա Երևանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ավելացնելով, որ դա քիչ հավանական է, բայց հնարավոր է:
Վենիամին Սաֆինը գտնվում է Երևանում նոյեմբերի 22-ից 23-ը, որտեղ նա ներկայացնում է՝ «Փողը ծրարում» արտարժույթի շուկայում աշխատանքի ռազմավարությունը, որը իրենից ներկայացնում է 4 և 6-ժամային միջակայքում աշխատող առևտրային համակարգ:
Խնայողությունների դիվերսիֆիկացման համար ռեկտորը խորհուրդ տվեց պահել դրանք 2/3՝ դոլարի և 1/3՝ եվրոյի համար հարաբերակցությամբ: Անդրադառնալով Ռուսաստանին, փորձագետը առաջարկեց ռուսական ռուբլու, եվրոյի և դոլարի համար 1/3 հարաբերակցությունը:

По прогнозам ректора Международной академии биржевой торговли Вениамина Сафина, на фоне ситуации в еврозоне за последний год наблюдаются тенденции спада евро по отношению к доллару. «В случае, если Грецию исключат из еврозоны, евро сразу же окрепнет», – заявил он на пресс-конференции в Ереване, добавив, что это маловероятно, но возможно.
Вениамин Сафин находится в Армении с 22 по 23 ноября, где он представит новую стратегию работы на валютном рынке – «Деньги в конверте», которая представляет собой торговую систему для работы на 4- и 6-часовых свечах.
Для диверсификации же сбережений, Сафин посоветовал держать их в соотношении 2/3 – для доллара и 1/3 – для евро. Касаясь России, эксперт предложил придерживаться соотношения 1/3 для российского рубля, доллара и евро.