23 Նոյեմբեր 2011 - 10:38 AMT
Ըստ Opera Mini վեբ բրաուզերի հոկտեմբեր ամսվա տվյալների, 2011-ին Opera Mini-ի օգտագործողների քանակը 11 նոր երկրներում գերազանցել է ամսական 1 միլիոնը։ Այս կերպ ձևավորվել է 22 երկիր, որոնք ունեն 1մլն-ից ավել Opera Mini օգատգործող, այդ երկրների թվում են՝ Բելառուսը, Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Ղազախստանը և այլն։
2011-ի հոկտեմբեր ամսվա վիճակագրությամբ ամբողջ աշխարհում Opera Mini-ի օգտագործողների թիվը գերազանցել է 140 միլիոնը, ինչը 83%-ով ավելի է 2010-ից։ 2011-ին Opera Mini-ով դիտվել է 86 միլիարդ վեբ-էջ, ինչը 107%-ով ավելի շատ է նախորդ տարվա հոկտեմբեր ամսից։ Այս մասին հայտնում է Opera ընկերության մամլո ծառայությունը։
«Opera Mini-ին ճանաչված է աշխարհի բոլոր երկրներում, անկախ բջջային ինտերնետ ցանցից, լինի դա 2G, 3G թե 4G։ Թվերը իհարկե չեն ասի շատ բան, սակայն որոշ երկրներում անգամ Opera Mini-ին ծառայում է ինտերնետ մուտք գործելու միակ միջոցը։ Մենք տեսնում ենք, որ համացանցում նոր սերունդ է հայտնվում, այն սերունդը, ով ինտերնետ է մուտք գործում բջջայինով և ոչ համակարգչով»,-ասել է Opera Software ընկերության ղեկավար Լարս Բոիլսենը։

По данным нового Отчета о мобильном Интернете, в уходящем году одиннадцать новых стран преодолели планку в 1 миллион пользователей браузера Opera Mini в месяц. Всего таких стран теперь насчитывается 22, включая Россию, Украину, Беларусь, Казахстан и Узбекистан.По данным за октябрь 2011 года число пользователей Opera Mini во всем мире превысило 140 млн человек, что на 83% больше, чем годом ранее, об этом сообщает пресс служба Opera.
"Браузер Opera Mini популярен независимо от уровня мобильной связи в разных странах – будь то сети 2G, 3G или 4G, пользуются ли люди обычными телефонами или смартфонами. Цифры говорят о многом, но они, возможно, не скажут о том, что для многих жителей Земли Opera Mini служит единственным способом выхода в онлайн. Мы видим, что в Сети появляется новое поколение пользователей, которые с самого начала получают доступ в Веб с мобильного телефона, а не компьютера”, – заявил глава компании “Opera Software” Ларс Бойлсен (Lars Boilesen).
В октябре 2011 года с помощью Opera Mini было открыто 86 миллиардов веб-страниц – на 107% больше, чем в октябре 2010 года. При просмотре такого количества страниц пользователи могли бы сгенерировать свыше 13 петабайтов трафика. Однако, благодаря технологии компрессии данных Opera Mini, трафик был снижен до 1,335 петабайтов. За год объем полученных и переданных данных вырос на 121%.