Հայաստանում առաջին անգամ կայացած «Մարդամեջ» սոցիալական նորարարության ճամբարի նախագծերից էր Գայանե Միրզոյանի հեղինակած ԹաղԻնֆո լուրեր պորտալը։ Այն իրենից ներկայացնում է յուրօրինակ քաղաքացիական լրագրության գործիք։ Գաղափարի շուրջ «Մարդամեջ»-ի ընթացքում թիմում աշխատել են 8 հոգի։
«Նմանատիպ մեդիաներն ամբողջ աշխարհում ճանաչված են, սակայն Հայաստանում չկան։ ԹաղԻնֆոյում տեղ են գտնելու Երևանի համայնքներում կատարվող իրադարձությունների մասին տեղեկություններ։ Մենք նախատեսում ենք յուրաքանչյուր համայնքում ունենալ մեկ թաղային լրագրող։ Նրանք կաշխատեն կամավորական հիմունքներով, սա ինչ-որ չափով կարող է լրագրության պրակտիկա լինել նրանց համար։ Հենց թաղային լրագրողներն էլ կապահովեն համայնքի նորությունները»,-ասաց Գայանե Միրզոյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին։
Նախագծի հեղինակը ԹաղԻնֆոյում նախատեսում է տեղադրել նաև համայնքի մասին տարաբնույթ տեղեկություններ՝ համայնքի պատմությունը, հետաքրքիր փաստեր և այլն։
«Պորտալն ունենալու է մի քանի բաժին՝ Թաղի լուրեր իր քարտեզով (հրատապ իրադարձություններ, նորություններ), Ինչ կա չկա (հայտարարություններ և անոնսներ) և Փորձաստան։ Փորձաստանում մարդիկ խորհուրդներ կտան միմյանց. օրինակ լավ գրականություն, որ կարդացել են, կամ ռեստորան, որը հաճախել են։ Կայքում կլինի նաև հատուկ պատուհան, որտեղ համայնքի բնակիչները անոնիմ կամ իրենց անունը նշելով կուղարկեն իրենց տեսած-լսածները՝ դառնալով այսպես ասած քաղաքացիական հասարակության մասնիկ»,- նշեց Գայանե Միրզոյանը և հավելեց, որ գաղափարն իրականություն դարձնելու համար պատրաստվում են նաև մասնակցել դեկտեմբերի 17-ին Երևանի քաղաքապետարանում կայանալիք հաքաթոն-մրցույթին։
Գաղափարի հեղինակի խոսքով, եթե հաջողվի նախագծի համար ֆինանսներ հայթայթել, ապա ԹաղԻնֆոն կհամագործակցի նաև համայքապետարանների հետ և կսկսի ավելի շատ լուսաբանել վերջիններիս աշխատանքը՝ մոնիթորինգ կատարելով։
Նոյեմբերի 18-20-ը Ծաղկաձորում կայացած «Մարդամեջ» SICamp-ը ֆինանսավորվում էր UNDP-ի և USAID-ի կողմից։ Ճամբարին աջակցում էին Ինտերնյուս Հայաստանը և SICamp-ի գաղափարի հիմնադիրները։
Սոցիալական նորարարության ճամբար աշխարհում առաջին անգամ անցկացվել է 2008-ին երեք անգլիացիների կողմից` Քրիստիան Ալերտի, Դեն ՄքՔիլանի և Պոլ Միլերի: Նրանք, ոգեշնչվելով ԲարՔեմփերի և Հաքաթոների հաջող անցկացվող մոդելներով, հասկացել են, որ ընդամենը 24 ժամում կարելի է մշակել արդյունավետ վեբ լուծումներ սոցիալական խնդիրների համար։

25 Ноябрь 2011 - 05:17 AMT
Одним из проектов проходившего впервые в Армении Лагеря социальной инновации “Мардамеч” (SICamp) является Портал участковой информации, автором которой является Гаяне Мирзоян. Он представляет собой своеобразный инструмент гражданской журналистики. Над разработкой идеи в ходе “Мардамеч” работала команда из 8 человек.
«Подобные идеи довольно известны и распространены в мире, хотя в Армении они пока являются новинкой. На портале будут размещаться сведения о событиях, происходящих в административных округах Еревана. Мы планируем наличие участкового журналиста в каждом из округов. Они будут работать на добровольных началах, это в какой-то степени послужит для них журналистской практикой. Именно эти журналисты будут передавать новости с участков»,- сказала Гаяне Мирзоян корреспонденту PanARMENIAN.Net.
Автор проекта планирует также на портале разместить сведения о данном участке, например, историю общины, интересные факты и др.
«На портале будет несколько разделов: Новости участка с картой, объявления и анонсы, эксперименты. В разделе «эксперименты» пользователи смогут давать советы друг другу. Например, что читать или куда пойти. На сайте также будет особая иконка, в которой жители смогут писать о том, что видели или слышали, став тем самым частичкой гражданского общества»,- отметила Гаяне Мирзоян, добавив, что для реализации идеи они готовятся участвовать в предстоящем конкурсе Хакатон, который состоится 17 декабря в Ереване.
По словам автора идеи, если удастся найти соответствующее финансирование для реализации этой идеи, портал будет сотрудничать с администрациями округов, освещая их работу посредством мониторинга.
Состоявшийся с 18 по 20 ноября в Цахкадзоре Лагерь социальной инновации “Мардамеч” (SICamp) финансируется UNDP и USAID. Содействие в проведение лагеря оказывает Интерньюс Армения и авторы идеи SICamp.