“Ալեքս գրիգ” հայկական ընկերությանը, որը պատկանում է պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին, 2010 թ-ին տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը մոտ 10 անգամ տույժեր էր ներկայացրել: Այդ մասին նոյեմբերի 26-ին Աղվերանում լրագրողներին մրցակցության հարցերի քննարկմանը նվիրված կլոր սեղանի ընթացքում հայտարարեց Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմնի նախագահ Արտակ Շաբոյանը: Միջոցառման կազմակերպիչն է՝ Հայաստանի տնտեսկան մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ԵՄ Թվինինգ ծրագրի հետ համատեղ: Ինչպես հայտնեց ՏՄՊՊ-ի ղեկավարը, այսօրվա դրությամբ ընկերության նկատմամբ հարուցված է վարչական վարույթ, իսկ “Ալեքս գրիգի” գործերը, որը միշտ բողոքարկում է հանձնաժողովի եզրակացությունները, գտնվում են դատարանում:
Այդ կապակցությամբ Լիտվայի մրցակցության մարմնի ղեկավար Շարունաս Կեզերաուսկասը առաջարկեց, որ «կրկնահանցագործների» հետ պայքարի համար, առաջին հերթին, անհրաժեշտ է հասկանալ գործող օրենսդրությունը, որը թույլ է տալիս այդ տնտեսվարող սուբյեկտին շարունակել խախտել արդար մրցակցության օրենքները: Նա նաև ավելացրեց, որ պետք է ապահովել ուրիշ մասնակիցների մուտքը շուկա,որպեսզի տնտեսվարող սուբյեկտը չսահմանի բարձր խոչընդոտներ: Միաժամանակ փորձագետը ընդգծեց, որ “հակամենաշնորհային մարմնի տույժերը ինքնանպատակ չեն, քանի որ Եվրոպայում, ընկերությունը, հիմնականում, մտածում է իր հեղինակության մասին”:

К армянской компании «Алекс Григ», владельцем которой является депутат Самвел Алексанян, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции в 2010 году предъявляла штрафы порядка 10 раз. Об этом 26 ноября в ходе круглого стола-обсуждения по вопросам конкуренции для журналистов в Агверане сообщил председатель антимонопольного органа Армении Артак Шабоян. Организаторами мероприятия выступили Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении совместно с программой ЕС Твиннинг. Как сообщил глава ГКЗЭК, даже на сегодняшний день в отношении компании возбуждено административное производство, а дела «Алекс Григ», которая всегда обжалует заключения Комиссии, находятся в суде.
В связи с этим глава конкурентного органа Литвы Шарунас Кезераускас предположил, что для борьбы с «рецидивистами» необходимо, в первую очередь разобраться в действующем законодательстве, позволяющем этому хозсубъекту продолжать нарушать законы добросовестной конкуренции. В связи с этим он добавил, что следует обеспечить вход других участников рынка для того, чтобы этот хозсубъект не ставил высоких барьеров. При этом эксперт подчеркнул, что «штрафы, назначаемые антимонопольным органом, – не самоцель, поскольку, в Европе в основном, компания печется о своей репутации».