28 Նոյեմբեր 2011 - 06:58 AMT
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի հավատարմագրային կառավարման մասին «ԻՆՏԵՌ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ի հետ պայմանագրի դադարեցումն ընկերության գործունեության վրա անդրադառնալ չի կարող, ասվում է Հայաստանի Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ: «Դա կապված է նրա հետ, որ պայմանագրի գործողության ընթացքում և դրանից հետո «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի գործունեության կառավարումը փաստացի իրականացնում է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
«Կոմերսանտ» թերթը, վկայակոչելով ռուսական էներգահոլդինգին կից աղբյուրին, գրել է, որ «ԻՆՏԵՌ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ն դժգոհ է այն պայմաններից, որոնցով նա կառավարում է Հայկական ԱԷԿ-ը և մտադիր է վաղաժամ դադարեցնել ՀԱԷԿ-ի կառավարման մասին պայմանագրի գործողությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ում 2003թ-ին միջուկային վառելիքի գծով ռուսական մատակարարների հանդեպ կուտակվել էին շուրջ 40 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտքեր, որոնք օգտագործվել էին կայանում էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար 1995-2001 թվականների ընթացքում: Նոր վառելիքի մատակարարման վերսկսման համար նախապայման էր դրվել այդ պարտքերի մարումը:
Երկարատև բանակցությունները բերեցին նրան, որ կազմվեց պարտքերի մարման ժամանակացույց, և որպես պարտավորությունների մարման երաշխիք ռուսական կողմը պահանջեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի ֆինանսական հոսքերի նկատմամբ իր կողմից վերահսկողության իրականացումը:
Արդյունքում ընդունվեց որոշում` «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հավատարմագրային կառավարման հանձնել «ԻՆՏԵՌ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ին: Դա թույլ տվեց «ԻՆՏԵՌ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ին վճարել «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի պարտքերը «ՏՎԵԼ» կոնցեռնի հանդեպ, և հետագայում հետ ստանալ իր վճարած գումարները «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ից:
«ԻՆՏԵՌ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ն անցած տարիների ընթացքում իրականացնելով հավատարմագրային կառավարչի գործառույթները` վերահսկում էր ընկերության բյուջեի ձևավորման և կատարման գործընթացը:
«ԻՆՏԵՌ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ն ամբողջությամբ կատարեց իր առջև դրված խնդիրները և դրսևորեց իրեն որպես հուսալի գործընկեր: Այդ պայմաններում հավատարմագրային կառավարման պայմանագրի շարունակումը մեծամասամբ կրում է ձևական բնույթ և դառնում է ավելորդ: Բացի դրանից, այս ամենը համընկավ «ԻՆՏԵՌ ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ-ի ռազմավարական ծրագրերի փոփոխության հետ, վերջինս սկսեց ազատվել ոչ պրոֆիլային ակտիվներից, ինչպիսին հանդիսանում է նաև «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի հավատարմագրային կառավարումը:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքների հավատարմագրային կառավարման պայմանագրի դադարեցումը չի անդրադառնա ընկերության աշխատանքների վրա, քանի որ պայմանագրի գործողության ընթացքում և դրանից հետո «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի գործունեության կառավարումը փաստացի իրականացնում է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը:
ՀԱԷԿ ֆինանսական հոսքերը «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ»-ի վստահված կառավարմանը հանձնելու մասին պայմանագիրը ստորագրվել է 2003 թվականին 5 տարի ժամկետով, իսկ 2008-ին երկարացվել է մինչև 2013 թվականը: Փաստաթղթի համաձայն, բաժնետոմսերի 100 տոկոսի սեփականատերը Հայաստանի կառավարությունն է, իսկ էներգահոլդինգը պարտավորվել է ապահովել ՀԱԷԿ-ի անխափան և անվտանգ գործունեությունը, ինչպես նաև ամեն տարի միջուկային վառելիք ներկրել ատոմակայանի համար:

28 Ноябрь 2011 - 06:58 AMT
Прекращение договора с «ИНТЕР РАО ЕЭС» о доверительном управлении ЗАО «Армянская АЭС» не скажется на работе компании, говорится в сообщении пресс-службы Министерства энергетики и природных ресурсов Армении. «Это связано с тем, что управление деятельностью ЗАО «ААЭС» как во время действия договора, так и в дальнейшем, фактически осуществляет Министерство энергетики и природных ресурсов РА», – отмечается в сообщении.
Газета «Коммерсантъ» со ссылкой на источник, близкий к российскому энергохолдингу, написала, что "ИНТЕР РАО ЕЭС" недовольно условиями, на которых оно управляет Армянской АЭС, и намерено досрочно прекратить действие договора.
Согласно сообщению, накопленная к 2003 году задолженность Армянской АЭС перед российскими поставщиками по линии ядерного топлива, которое использовалось для производства электроэнергии на станции в 1995-2001 годах, составила 40 млн. долларов США. Предусловием для возобновления поставки нового топлива было погашение этого долга.
Длительные переговоры привели к тому, что был составлен график погашения долгов и в качестве гарантии выполнения обязательств российская сторона потребовала осуществления контроля над финансовыми потоками. В результате было принято решение передать в доверительное управление ОАО «ИНТЕР РАО ЕЭС» подтвержденные акциями права ЗАО «Армянская АЭС». Это позволило выплатить «ИНТЕР РАО ЕЭС» долги армянской станции перед концерном «ТВЕЛ» и в дальнейшем получить обратно выплаченные суммы от ЗАО «ААЭС».
«ИНТЕР РАО ЕЭС» осуществлял в последующие годы функции доверительного управляющего и контролировал процесс формирования и выполнения бюджета компании. «ИНТЕР РАО ЕЭС» полностью выполнил поставленные перед ним задачи и проявил себя как надежный партнер. В этих условиях продолжение договора о доверительном управлении во многом носит формальный характер и становится лишним. Помимо этого, все это совпало с изменениями стратегических программ компании «ИНТЕР РАО ЕЭС», которая начала освобождаться от непрофильных активов, каковым является также доверительное управление акциями ЗАО «ААЭС».
Договор о передаче финансовых потоков ААЭС в доверительное управление «ИНТЕР РАО ЕЭС» был подписан в 2003 году сроком на пять лет, а в 2008 году был пролонгирован до 2013 года. В соответствии с документом собственником 100% акций является правительство Армении, а энергохолдинг обязался обеспечить бесперебойную и безопасную деятельность ААЭС, а также ежегодно ввозить ядерное топливо для станции.