Նոյոմբերի 27-ին և 28-ին արդբեջանական «Black Hats» հաքերային խումբը մեծաքանակ թվով հայկական կայքեր է կոտրել։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց տեղեկատվության անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
Կոտրված կայքերը բովանդակությամբ տարբեր կայքեր են։ Դրանց թվում կան նաև լրատվական կայքեր և անգամ ԱՐԱՐԱՏ բանկի նորությունների բաժնի էջը։
Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքով, սովորաբար ադրբեջանական հաքերային խմբերը հարձակումներ են գործում կամ ինչ որ իրադարձության հետ կապված, կամ երբ նկատում են, որ տվյալ կայքին քիչ են հետևում։ «Այս անգամ դեռ անհասկանալի է ինչու և ինչպես են ընտրել այս կայքերը։ Հավանաբար, ինչ որ խոցելիություն են գտել։ Հնարավոր է, որ բոլոր կայքերը նույն հոսթինգ ծառայությունից էին օգտվում և հենց հոսթինգն են կոտրել։ Սակայն ես սա դեռ չեմ ճշտել»,-ասաց նա։
Ըստ Սամվել Մարտիրոսյանի, հնարավոր է նաև, որ հաքերները վերցրել են Armnet Awards 2011 միջոցառմանը գրանցված կայքերի ցուցակը և սկսել կոտրել։

27 и 28 ноября азербайджанская хакерская группировка “Black Hats” взломала более ста армянских сайтов. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил специалист по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
Взломанные сайты были различного содержания. В их числе были и информационные сайты, а также страница отдела новостей “АРАРАТБАНКА”.
По словам Самвела Мартиросяна, обычно азербайджанские хакеры совершают нападения в связи с каким-нибудь событием. “На этот раз пока непонятно, по какому принципу были выбраны все эти сайты. Может быть, они нашли легко уязвимые сайты. А возможно, все сайты пользовались одной и той же услугой хостинга. Я этого пока не выяснил”, – сказал он.
Он считает, что может быть хакерам в руки попался список зарегистрированных сайтов мероприятия “Armnet Awards 2011”: “Как видно, все эти сайты были зарегистрированы в “Armnet Awards 2011”, – отметил он.