28 Նոյեմբեր 2011 - 09:01 AMT
Եվրագոտու ճգնաժամը թակում է Թուրքիայի դուռը: Այդ մասին Hurriyet Daily News թուրքական հրատարակությանը տված հարցազրույցում ասել է ծագումով հայ հայտնի տնտեսագետ, Մասսաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Դարոն Աջեմօղլուն:
«Եվրագոտու ճգնաժամը նման է ժամային մեխանիզմով ռումբի, որը գործարկվել է Թուրքիայի դարպասի մոտ: Թուրքիայում տնտեսությունը կապված է Եվրոպայի տնտեսության հետ, ուստի այն բաց է բոլոր բացասական ազդեցությունների համար»,- նշել է Աջեմօղլուն:
Չբացառելով նոր տնտեսական ճգնաժամի հավանականությունը` Աջեմօղլուն նշել է, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հավանականությունը կազմում է 50%, և «Եվրոպայում տնտեսական ճահճացման դեպքում Թուրքիայում կլինի նույն իրադրությունը, ինչ 2009թ. ճգնաժամի ժամանակ»:
Նշանակալի է, որ վերջերս Թուրքիայի ղեկավարությունը եվրոպական երկրներին կոչ էր անում հաստատական որոշում ընդունել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վերաբերյալ` շեշտը դնելով երկրի տնտեսական ներուժի վրա:

Кризис зоны евро стучится в двери Турции. Об этом в интервью турецкому изданию Hurriyet Daily News сказал известный экономист армянского происхождения, профессор Массачусетского технологического института Дарон Аджемоглу.
“Кризис зоны евро, как бомба с часовым механизмом, задействован у ворот Турции. В Турции экономика связана с экономикой Европы, поэтому она открыта для всех отрицательных воздействий”, – отметил Аджемоглу.
Не исключив вероятности нового экономического кризиса, Аджемоглу отметил, что вероятность мирового экономического кризиса составляет 50% , и “в случае экономического застоя в Европе в Турции будет та же ситуация, что и во время кризиса 2009 г.”.
Примечательно, недавно руководство Турции призывало европейские страны принять положительное решение по поводу членства Турции в ЕС, делая при этом упор на экономический потенциал страны.