28 Նոյեմբեր 2011 - 10:17 AMT
2011 թվականի տասն ամիսների արդյունքներով զբոսաշրջության ոլորտում գրանցվել է 13,5% աճ 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած՝ տարեվերջին ապահովելով ավելի քան 800 հազար այցելություն, այս մասին նոյեմբերի 28-ին Երևանում ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման շրջանակներում լրագրողներին է հայտնել երկրի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Զբոսաշրջության ոլորտը զարգանում է բավականին դինամիկ տեմպերով, ապահովելով դրական բազայի հիման վրա կայուն աճ՝ ի տարբերություն էկոնոմիկայի մյուս ոլորտների»,- ընդգծել է նա:
Նախարարը հավելել է, որ զբոսաշրջության և ՏՏ ոլորտները Հայաստանի տնտեսության այն ուղղություններից են, որոնց երկրի կառավարությունը հատկացնում է անմիջական աջակցություն, և «այստեղ կարևոր է ապահովել միջոցների արդյունավետ օգտագործում»: Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի համատեքստում զբոսաշրջության ոլորտը՝ համեմատած այլ ճյուղերի, պետք է ՀՆԱ- ում ունենա այն բաժինը, որն ադեկվատ է երկրի զարգացման համար:
Միաժամանակ Տիգրան Դավթյանը հիշեցրեց, որ երկրի իշխանություններն իրենց առաջ խնդիր են դրել առաջիկա 2-3 տարիների ընթացքում Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել մինչև 1 մլն:

28 Ноябрь 2011 - 10:17 AMT
По итогам десяти месяцев 2011 года в сфере туризма зафиксирован 13,5% рост по сравнению с аналогичным периодом 2010 года, обеспечив число посещений в более чем 800 тыс. до конца года, сообщил журналистам 28 ноября в Ереване министр экономики республики Тигран Давтян в рамках проходящей встречи с представителями сферы. «Туристическая сфера развивается достаточно динамичными темпами, обеспечивая стабильны рост на положительной базе, в отличие от остальных сфер экономики», – подчеркнул он.
В связи с этим глава министерства добавил, что сфера туризма и ИТ-сфера – среди тех направлений экономики Армении, которым правительство страны оказывает непосредственное содействие, и «здесь важно обеспечить эффективное расходование средств». В контексте диверсификации экономики Армении сферу туризма при сравнении с остальными ветвями должна иметь ту долю в ВВП, которая адекватна для развития страны.
Одновременно Тигран Давтян напомнил, что власти страны ставят перед собой задачу: в ближайшие 2-3 года довести число посещающих Армению туристов до 1 млн.