Սկսած կիրակի օրվանից՝ դեկտեմբերի 4-ից, Հայաստանում կսկսվեն արտահանման վրա հիմնված՝ արդյունաբերության զարգացման ռազմավարական քաղաքականության հանրային քննարկումներ, որոնք արդեն անց են կացվել գործարար հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին նոյեմբերի 28-ին Երևանում ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման շրջանակներում լրագրողներին է հայտնել երկրի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Մենք ընտրել ենք մոտավորապես 11 ուղղություն, որոնք արտահանման համար ունեն լուրջ հնարավորություններ, և այստեղ մանրամասնորեն նկարագրված է՝ ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկի կառավարությունը՝ մասնավոր հատվածի հետ և միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ»,- մանրամասնել է նա:
Իր անունից նախագահն ասել է, որ Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռնարկետերերի միության տարեկան հանդիպմանը երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը բարձրաձայնել է այս ծրագիրը:
Նոյեմբերի 9-ին երկրի նախագահը իր բացման խոսքի ժամանակ ասել է, որ առաջիկայում հանրությանն ու արդյունաբերողների քննարկմանը կներկյացվի նոր ծրագիր, որը Հայաստանին թույլ կտա ապահովել կայուն զարգացում, այդ թվում նաև երկրում առկա ռեսուրսների օգտագործմամբ:

С воскресенье (4 декабря) текущего года в Армении приступят к общественным обсуждениям стратегической политики развития промышленности, ориентированной на экспорт, обсуждения которой уже прошли с предстателями бизнес-сообщества,сообщил журналистам 28 ноября в Ереване министр экономики республики Тигран Давтян в рамках проходящей встречи с представителями сферы. «Мы выбрали порядка 11 направлений, которые имеют серьезный потенциал для экспорта, и здесь подробно расписано, какие шаги должно предпринять правительство совместно с частным сектором и международными организациями», – пояснил он.
От своего имени министр сказал, что на годовой встрече Союза промышленников и предпринимателей Армении президент страны Серж Саргсян озвучил эту программу.
9 ноября в своей вступительной речи глава государства сказал, что в ближайшее время на обсуждение общественности и предпринимательству будет представлена новая программа, которая позволит Армении обеспечить стабильное развитие, в том числе и с использованием имеющихся в стране ресурсов.