«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլլինը և «Black Sea Ferry and Investments» (BFI) ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն Խոկիմ Մատչանովն երեկ երեկոյան ստորագրեցին երկաթուղային բեռնափոխադրումների կարգավորման մասին պայմանագիրը: Համաձայն սույն պայմանագրի, «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն «Black Sea Ferry and Investments» ընկերությանը կտրամադրի իր շարժակազմը Հայաստանի համար նախատեսված բեռների տեղափոխման նպատակով, ինչպես նաև մատուցելու է երկաթուղային բեռնափոխադրումների գործընթացի կարգավորման ծառայություններ:
Ինչպես նշվում է ընկերության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, ՀԿԵ-ն` որպես համազգային տրանսպորտային ընկերություն, հատուկ ուշադրություն է դարձնում Կովկաս նավահանգիստ-Փոթի նավահանգիստ-Կովկաս նավահանգիստ ծովային լաստանավային երկաթուղային գծի օպերատոր հանդիսացող «Black Sea Ferry and Investments» ՍՊԸ-ի հետ ռազմավարական համագործակցության զարգացմանը: Հիշեցնենք, որ նշված երկաթուղային լաստանավային գծով է Հայաստան ներկրվում բեռների մեծ մասը:
BFI – ն հանդիսանում է մի քանի երկաթուղային լաստանավային ուղղղությունների օպերատոր` օրինակ, «Կովկաս-Փոթի» և «Կովկաս-Սամսուն» Սև ծովում, «Ուստ Լուգա – Բալթիյսկ» և «Ուստ Լուգա – Զասնից» Բալթիկ ծովում, որտեղ շահագործում է «Սմաթ», «Ֆերուզ» և «Պետերբուրգ» երկաթուղային լաստանավեր:
Կովկաս լաստանավ – Փոթի լաստանավ – Հայաստանի Հանրապետություն միջազգային տրանսպորտային միջանցքը թույլ է տալիս սեղմ ժամկետներում և նվազագույն ծախսերով կազմակերպել դեպի Հայաստան բեռնափոխադրումների գործընթացը: Այս լաստանավային ուղղության վրա գործում է ունիվերսալ երկաթուղային-լաստանավային «Սմաթ» նավը: Նավի տարողությունը կազմում է 50 ցիստերն (50 ցորենի վագոն) կամ 40 ունիվերսալ փակ վագոն, 21220 ֆութանոց կոնտեյներ: Տարեկան «Կովկաս-Փոթի» գծի վրա գործող BFI ընկերության նավերն երկու ուղղություններով իրականացնում են 40 ռեյսեր և փոխադրում են 1500 վագոն բեռ:

29 Ноябрь 2011 - 12:18 AMT
Генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Шевкет Шайдуллин и генеральный директор ООО «Блэксиа Ферри и Инвестиции» Хоким Матчанов накануне вечером подписали договор, регулирующий процесс железнодорожных грузоперевозок.
В соответствии с заключенным договором, ЗАО «ЮКЖД» окажет «БФИ» услуги по предоставлению подвижного состава и организации перевозочного процесса железнодорожным транспортом.
Как отмечается в сообщении пресс-службы компании, ЮКЖД, как общенациональная транспортная компания, придает особое значение развитию стратегического сотрудничества с компанией «Блэксиа Ферри и Инвестиции», являющейся оператором морской железнодорожной паромной линии порт Кавказ – порт Поти – порт Кавказ, на которую приходится большая часть грузоперевозок в направлении Армении.
«БФИ» является оператором нескольких железнодорожно-паромных линий, таких как «Кавказ-Поти» и «Кавказ-Самсун (Турция)» на Черном море, а также «Усть Луга-Балтийск» и «Усть Луга-Засниц (Германия)» на Балтийском море, где эксплуатирует собственные многопрофильные железнодорожные паромы «СМАТ», «ФЕРУЗ» и «Петербург».
Международный транспортный коридор порт Кавказ – порт Поти – Армения позволяет в кратчайшие сроки и с наименьшими затратами осуществлять поставку грузов в республику. На данной паромной линии переправу осуществляет многопрофильное железнодорожно-паромное судно «СМАТ», вместимость которого составляет 50 цистерн (50 зерновозов) или 40 универсальных крытых вагонов, 21220 футовых контейнеров. Ежегодно паромными судами компании «БФИ» на линии «Кавказ-Поти» в среднем выполняется 40 кругорейсов, перевозится около 1500 вагонов в обоих направлениях.