29 Նոյեմբեր 2011 - 12:21 AMT
Այսօրվա դրությամբ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի վարկային պորտֆելը փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության գծով կազմում է կորպորատիվ պորտֆելի շուրջ 30 տոկոսը կամ մոտ 100 մլն դոլար: «Մենք մտադիր ենք 2012թ. կրկնապատկել ՓՄՁ-ների վարկավորումը»,-հայտարարել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը: Նոյեմբերի 29-ին Երևանում Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) և «Ամերիաբնակ» ՓԲԸ-ն պայմանագիր են ստորագրել 20 մլն դոլարի չափով՝ փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությանն աջակցելու համար:
Ըստ նրա, հաջորդ տարի համապատասխանաբար կաճի նաև կորպորատիվ պորտֆելը, որն այժմ կազմում է 300 մլն դոլար, միաժամանակ մինչև 40 տոկոս կավելանա նաև ՓՄՁ-ների վարկային պորտֆելը:
Պետք է նշել, որ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն նպատակ ունի դառնալու ունիվերսալ բանկ և մտադիր է միաժամանակ ամրացնել իր դիրքերը Հայաստանի բանկային համակարգի նաև այլ հատվածներում:

На сегодняшний день кредитный портфель ЗАО «Америабанк» по линии малого и среднего бизнеса составляет порядка 30% в корпоративном портфеле или порядка 100 млн долларов. «Мы намерены в 2012 году удвоить кредитный портфель МСБ», – заявил директор по линии корпоративных клиентов ЗАО «Америабанк» Гагик Саакян.
29 ноября в Ереване состоялась официальная церемония подписания кредитного договора между ЗАО «Америабанк» и Азиатским банком развития (ADB), согласно которому международная структура предоставит армянскому банку 20 млн долларов на содействие малому и среднему бизнесу в республике. По его словам, в следующем году соразмерно будет расти и корпоративный портфель, который сейчас составляет 300 млн долларов, одновременно с ним увеличится и доля кредитного портфеля МСБ до 40%.
Надо отметить, что ЗАО «Америабанк» в рамках своей стратегии развития взял курс на становления универсального банка и намерен одновременно наращивать свои позиции и в других нишах банковской системы Армении.