29 Նոյեմբեր 2011 - 13:54 AMT
Այսօր կայացավ «Ուրիշ Հայաստան» օնլայն սոցիալ -քաղաքական խաղ-նախագծի պաշտոնական շնորհանդես-քննարկումը։ Այս սոցիալ-քաղաքական խաղը ինտեգրացված է հայկական Hayland.am սոցիալական ցանցին։
«Ուրիշ Հայաստան» խաղում կարելի է ստեղծել սեփական կուսակցությունը կամ միանալ որևէ կուսակցության, մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին, ընտրվել 31 պատգամավորների շարքում և անգամ դառնալ նախագահ։ Յուրաքանչյուր կուսակցություն առաջ կտանի իր ծրագիրը։ «Ուրիշ Հայաստան»-ում կա հնարավորություն ֆոռումներում քննարկումներ անելու, վարելու սեփական բլոգը, հետևել այլ խաղացողներին։
«Այսօր Հայաստանում և ընդհանրապես աճել է սոցիալական ցանցերի դերը, դրանք դարձել են սոցիալ-քաղաքական ակտիվ քննարկումների, կարծիքների ձևավորման, հեղափոխություններ անելու և սեփական ծրագրերը քարոզելու տեղ։ «Ուրիշ Հայաստան»-ում մենք խրախուսում ենք նաև իրական կուսակցությունների մասնակցությունն այս վիրտուալ պետականությանը»,-նշեց նախագծի հեղինակ և Hayland.am-ի ղեկավար Արտաշես Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով, Hayland հայկական սոցիալական ցանցում կա 135 000 օգտագործող, որոնցից ակտիվ են 75 000-ը։ Նա նաև ավելացրեց, որ «Ուրիշ Հայաստան»-ն արդեն ունի մոտ 500 օգտագործող և 60-70 ձևավորված խմբեր։ «Յուրաքանչյուր փուլ տևում է 4 ամիս, ամեն 4 ամիսը մեկ նախագահը կորցնում է իր լիազորությունները և հայտարարվում են նոր ընտրություններ։ Մենք նախատեսում ենք հետագայում խաղը Facebook և Twitter connect-ների միջոցով հասանելի դարձնել այլ սոցիալական ցանցերում»,-նշեց Արտաշես Մկրտչյանը։
Շնորհանդեսին ներկա բանախոս, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փորձագետ Սամվել Մարտիորոսյանի խոսքով, ՏՏ ոլորտում շատ դժվար է կանխատեսումներ անել։
«Դժվար է ասել, թե խաղը հաջողության կհասնի թե ոչ։ Լինում են դեպքեր, երբ «բում» է անում ինչ-որ նախագիծ, լինում է և հակառակը։ Հայաստանը այն սակավաթիվ երկրների թվում է, որտեղ ամենաակտվիը Facebook-ը չէ, այստեղ շատ ճանաչված է «Համադասարանցիներ» սոցցանցը, որտեղ սոցիալական ազդեցությունը շատ ավելի ցածր է, քան Facebook-ում։ Facebook-ը սակայն գնալով փորձում է մենաշնորհային դիրք գրավել, մեր այն էլ արդեն մենաշնորհային երկրում, ինչը լավ չէ։ Մեր սփյուռքի առկայության շնորհիվ է, որ ստեղծվում են հայկական ազգային սոցիալական ցանցեր, ինչպիսինն էլ և Hayland-ն է։ Այստեղ դաշտը դեռ մաքուր է և սա լավ է նոր նախագծի առաջխաղացման համար»,-նշեց նա։
Ըստ մեկ էլ այլ փորձագետ-սոցիոլոգ Նվարդ Մելքոնյանի՝ «Ուրիշ Հայաստան»-ը հնարավորություն է բարձրացնել հանրության քաղաքական իրազեկվածությունը և մարդկանց կարծիքը բերել կուսակցություններ։
Արտաշես Մկրտչյանը նաև նշեց, որ նախագծի շրջանակներում երեք հետաքրքիր օրինագծի մշակում կներկայացվի Ազգային Ժողով՝ այս կերպ ցուցաբերելով հանրային կոչ և խաղի կիրառական նշանակություն։

29 ноября состоялась официальная презентация-обсуждение социально-политической онлайн игры-проекта “Другая Армения”. Эта игра интегрировалась в соцсети Hayland.am.В игре “Другая Армения” может принять участие каждый пользователь Hayland. При желании каждый может создать партию, стать одним из 131 депутата НС и даже стать президентом. “Участвуя в игре, можно свободно выражать свои политические взгляды, составлять проекты и законы, объединять единомышленников, стать депутатом или президентом. Общая продолжительность игры – 2 месяца”, – рассказал об игре руководитель проекта Hayland Арташес Мкртчян.
По его словам, в армянской социальной Hayland насчитывается 135 000 пользователей, 75 000 из которых – активные пользователи. Он также добавил, что у игры насчитывается около 500 пользователей, создано 60-70 групп.
“Каждый этап длится 4 месяца, раз в 4 месяца президент лишается своих полномочий и объявляются новые выборы. Мы планируем в дальнейшем сделать игру доступной в Facebook и Twitter, а также в других соцсетях”, – отметил Арташес Мкртчян.
По словам присутствовавшего на презентации эксперта ИТ Самвела Мартиросяна, в сфере ИТ довольно сложно делать какие-либо прогнозы. “Трудно сказать, будет у игры успех или нет. Армения из тех стран, где пользователи более активны в соцсети “Одноклассники”, нежели в Facebook. А в “Одноклассниках” социальная активность ниже. Однако Facebook пытается занять монопольную позицию в нашей и без того монополизированной стране, а это не так уж и хорошо. Благодаря нашей диаспоре, открываются армянские сайты, такие, как Hayland”, – отметил он.
По мнению эксперта-социолога Нвард Мелконян, игра “Другая Армения” – это возможность повышения политической подкованности общества и представление мнений пользователей армянским партиям.
Арташес Мкртчян также отметил, что в рамках проекта будут представлены в Национальное собрание три интересные разработки законопроектов.