30 Նոյեմբեր 2011 - 08:58 AMT
Վրացական կողմը փորձում է լուծել Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխվող տարանցիկ բեռի խնդիրը, որը ձնաբքի պատճառով կանգնած է Կազբեկի Վերին Լարս անցակետում, հաղորդում է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Վերա Կոբալիան:
«Անբարենպաստ օդերևութաբանական պայմանների պատճառով առաջացել է բարդ իրավճակ, չնայած վրացական կողմն աշխատում է, որ դեպի Հայաստան ուղևորվող բեռին հնարավորություն տրվի հատել սահմանը»,- նշել է Կոբալիան՝ ընդգծելով, որ ամեն ինչ կախված է եղանակային պայմաններից:
Նախարարի խոսքով, այս պահի դրությամբ, ռուս-վրացական սահմանի այդ հատվածում կուտակվել է մինչև 200 բեռնատար ավտոմեքենա, հաղորդում է Грузия Online-ը:
«Մենք անում ենք ամեն ինչ նրա համար, որպեսզի սեղմ ժամկետներում լուծենք այս հարցը»,- ընդգծել է նախարարը:

Грузинская сторона пытается разрешить проблему направляющегося из России в Армению транзитного груза, застрявшего из-за снегопада у контрольно-пропускного пункта "Казбеги-Верхний Ларс", сообщила министр экономики и устойчивого развития Вера Кобалия.
"Из-за сложных метеорологических условий сложилась тяжелая ситуация, хотя грузинская сторона работает над тем, чтобы дать возможность грузам, направляющимся в Армению, пересечь границу", – отметила Кобалия, подчеркнув, что все зависит от погодных условий.
По словам министра, на данном этапе на этом участке российско-грузинской границы скопилось до 200 грузовых автомобилей, сообщает Грузия Online.
"Мы все делаем для того, чтобы в сжатые сроки решить этот вопрос", – отметила глава экономического ведомства.