30 Նոյեմբեր 2011 - 10:01 AMT
Վերջին տարում Հայաստանի բանկային համակարգում նկատվում էր վարկային տոկոսադրույքների նվազում 3 տոկոսային կետով, ինչը բավականին լուրջ փոփոխություն է, գտնում է ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը: «Նվազման որոշ միտումներ կպահպանվեն նաև 2012թ.»,-ասել է նա նոյեմբերի 30-ին Երևանում: Բանկիրը հավելել է, որ վարկային տոկոսադրույքների նվազման միտում է նկատվում ողջ աշխարհում վերջին 15 տարիներին:
Ըստ Գիշյանի, տոկոսադրույքների վարքագիծը կախված կլինի նաև իրավիճակից ԱՄՆ-ում ու Եվրոպայում, «որտեղ տնտեսական ու ֆինանսական ճգնաճամը վերաճել է քաղաքականի»:
Ինչ վերաբերում է ավանդների տոկոսադրույքներին, ապա այստեղ բավականին լուրջ լարվածություն է առաջանում, երբ վարկային տոկոսադրույքները նվազում են, իսկ ավանդների գծով՝ բարձրանում: Նա հավելել է, որ այդպես չի կարող երկար տևել՝ հաշվի առնելով բարձր մրցակցությունը բանկերի միջև:
Ինչ վերաբերում է ընդհանուր առմամբ բանկային համակարգին, ապա 2011թ. այն լավ ցուցանիշներ ուներ և այժմ էլ բավականին կայուն է:

За последний год в банковской системе Армении наблюдалось снижение кредитных ставок на 3 п.п., что является достаточно серьезным изменением, считает генеральный исполнительный директор ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK Степан Гишян. «Определенные тенденции снижения сохранятся и в 2012 году», – сказал он 30 ноября в Ереване. В связи с этим банкир добавил, что тенденция снижения кредитных ставок наблюдается во всем мире в последние 15 лет.
По мнению Степана Гишяна, поведение процентных ставок будет также зависеть от ситуации в США и Европе, «где кризис от экономического и финансового уже перешел в политический».
Что же касается ставок по депозитам, то здесь создается серьезная напряженность, когда ставки по кредитам понижаются, а по депозитам повышаются. В связи с этим он добавил, что так долго не может продолжаться, с учетом высокой конкуренция среди банков.
Что же касается банковской системы в целом, то в 2011 году она продемонстрировала хорошие показатели, и сейчас является достаточно стабильной.