1 Դեկտեմբեր 2011 - 08:46 AMT
Երեկ բլոգային հարթակ LiveJournal-ի ուղղությամբ սկսվել են հաքերային նոր հարձակումներ։ Այս անգամ անհայտ հաքերները փորձում են հափշտակել մի շարք օգտագործողների անուններն ու գաղտնաբառերը։ Այս մասին հայտնել է LiveJournal-ի նորանշանակ ղեկավար Իլյա Դրոնովը, գրում է Lenta.ru-ը։
Հարձակումը հաքերներն իրականացնում են ոչ շատ բարդ script-ի միջոցով, որը տեղադրվում է գրառումների մեկնաբանություններում։ Երբ օգտագործողը կարդում է նման script պարունակող գրառման էջ, վերևի մասում հայտնվում է պատուհան, որը պահանջում է մուտք գործել համակարգ։ Օգտագործողներն էլ առանց հասկանալու, որ այդ հաղորդագրությունը LiveJournal-ից չէ, մուտքագրելով իրենց տվյալները՝ ուղարկում են դրանք այլ սերվերներ։ Իլյա Դրոնովը խորհուրդ է տալիս արհամարել նման հաղորդագրությունները։
LiveJournal-ի մասնագետներն արդեն կարողանում են հետևել և հայտնաբերել նման մեկնաբանությոններով գրառումները։ Այս գործընթացի հետ միաժամանակ շարունակվում է հարձակումների մոնիտորինգը։ Տուժած օգտագործողներին Իլյա Դրոնովն առաջարկում է դիմել ադմինիստրացիային և վերականգնել էջը։
Հիշենք, որ LiveJournal բլոգային հարթակի ուղղությամբ ակտիվ DDoS և նման հարձակումները շարունակվել են ամբողջ 2011-ի ընթացքում։

1 Декабрь 2011 - 08:46 AMT
29 ноября были возобновлены хакерские атаки на блогхостинг LiveJournal. На этот раз хакеры украли имена и пароли некоторых пользователей. Об этом сообщил в своем блоге глава LiveJournal в России Илья Дронов, пишет Lenta.ru.
При просмотре картинки, вставленной в комментарии некоторых записей в LiveJournal, появляется всплывающее окно, где пользователей просят ввести логин и пароль для авторизации. Данные сохраняются на внешнем сервере, после чего пользователи могут потерять доступ к своим блогам. Илья Дронов посоветовал игнорировать подобные сообщения.
По словам руководителя LiveJournal, в компании уже занялись решением этой проблемы, однако в ближайшее время некоторые пользователи по-прежнему могут пострадать от спама.
Пострадавшим пользователям Илья Дронов предложил обращаться в службу поддержки сервиса и пообещал восстановить доступ к страницам и все хранившиеся на них данные.
Следует напомнить, что активные DDoS-атаки на LiveJournal продолжались в течение всего 2011 года. Пик DDoS-атак пришелся на весну и лето этого года.