Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային երկրորդ համաժողովը հավանաբար կանցկացվի 2012թ աշնանը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն: Նրա խոսքով, դա պայմանավորված է նրանով, որ մարտին ՌԴ-ում կանցկացվեն նախագահական ընտրություններ, իսկ Հայաստանում՝ մայիսին խորհրդարանական:
Դեսպանը հաղորդեց, որ հունվարին Մոսկվայում կկայանա երկրորդ համաժողովի նախապատրաստությամբ զբաղվող աշխատանքային խմբի հանդիպումը: Նա ընդգծել է, որ չնայած ընտրություններին՝ համաժողովի նախապատրաստումը կշարունակվի:
Կովալենկոն վստահություն հայտնեց, որ երկրորդ համաժողովի ընթացքում կբացառվեն թերությունները, որոնք թույլ էին տրվել առաջինի ժամանակ:
Այն հարցին, թե ինչպես կարող են նոր իշխանությունների ընտրման դեպքում ընտրություններն ազդել համաժողովի վրա, դեսպանն ընդգծեց, որ «մեր երկրների միջև ազգային շահերն ավելի բարձր են դասվում, քան անձնականները»:
Ապրիլի 18-20 Երևանում կայացավ առաջին Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային «Դեպի նոր միջտարածաշրջանաիյն նվաճումներ հայ-ռուսական համագործակցային հարաբերություններում» համաժողովը, որը կազմակերպվել էր Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության նախագահների աշխատակազմերի հովանավորությամբ՝ «Եվրասիական հետազտությունների ինստիտուտի» զարգացման ֆոնդի և Ռուսհամագործակցության կողմից:

Второй армяно-российский межрегиональный форум пройдет ориентировочно осенью 2012 года. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил посол РФ в Армении Вячеслав Коваленко. По его словам, это обусловлено тем, что в марте в РФ пройдут выборы президента, а в Армении в мае пройдут парламентские выборы.
Посол сообщил, что в январе в Москве пройдет встреча рабочей группы, которая занимается подготовкой второго форума. Он подчеркнул, что подготовка к форуму продолжится, несмотря на выборы.
Коваленко выразил уверенность, что во время второго форума, будут исключены недоработки, которые были допущены во время первого.
На вопрос как могут отразиться выборы на проведении форума в случае прихода новых властей, посол подчеркнул, что “национальные интересы между нашими странами выше личностных интересов”.
18-20 апреля в Ереване прошел Первый российско-армянский межрегиональный форум “К новым достижениям межрегионального сотрудничества в российско-армянских союзнических отношениях”, организованный Россотрудничеством и Фондом развития “Институт Евразийских исследований” при поддержке Администрации Президента Российской Федерации и Аппарата Президента Республики Армения.