1 Դեկտեմբեր 2011 - 11:02 AMT
Վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանում նկատվում է սեռական բնույթի հանցագործությունների, ինչպես նաև անչափահասների հանդեպ կատարվող հանցագործությունների աճ: Այդ մասին դեկտեմբերի 1-ին կառավարության նիստի ավարտին ասել է արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը: Ըստ նրա, նման հանցագործություններ կատարվել են նաև նախկինում, սակայն դրանք ձգտում էին թաքցնել ինչպես զոհերը, այնպես էլ նրանց ծնողները:
«Այդ հանցագործությունները բավականին վտանգավոր են, իսկ հասկանալու համար, թե ինչով է դա պայմանավորված, հարկավոր են լուրջ և խորը հետազոտություններ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ հայ հանրության շրջանում տեղի է ունենում արժեհամակարգի փոփոխություն:
Ամենաաղմկահարույց դեպքերից է ԱՄՆ քաղաքացի, Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի գլխավոր տնօրեն, խոշոր ձեռնարկատեր Սերոբ Տեր-Պողոսյանի ձերբակալությունը: Լոռու մարզի ընդհանուր ատյանի դատարանը 2011թ. նոյեմբերի 17-ին դատապարտեց նրան 15 տարվա ազատազրկման անչափահաս տղաների հանդեպ սեռական բնույթի բռնի գործողությունների համար:
Կառավարությունը քննության է առել ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքի նախագիծը, որը օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը։ Առաջարկվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված սեռական անձեռնմխելիության և սեռական ազատության դեմ ուղղված հանցագործություն կատարած անձի նկատմամբ կիրառել քիմիական եղանակով ամլացում (կաստրացիա)։ Հեղինակի պարզաբանմամբ օրինագիծն ուղղված է վերջին շրջանում տարածված մանկապղծության երևույթի դեմ։ Կառավարությունն սկզբունքային առարկություն չունի, սակայն նպատակահարմար է համարում ամլացումը դիտարկել ոչ թե որպես պատիժ, այլ որպես հանցագործության կանխման միջոց։

За последние несколько лет в Армении отмечена тенденция роста числа преступлений, носящих сексуальный характер и совершенных в отношении несовершеннолетних. Об этом 1 декабря после заседания правительства сказал министр юстиции Грайр Товмасян. По его словам, такие преступления совершались и раньше, однако их старались скрыть как сами жертвы, так и их родители.
«Эти преступления достаточно опасны, а чтобы понять, чем это обусловлено, нужны серьезные и глубокие исследования», – сказал он, добавив, что в армянском обществе происходит изменение системы ценностей.
Среди наиболее громких случаев – задержание крупного предпринимателя – гендиректора Ахталинского горно-обогатительного комбината, гражданина США Сероба Тер-Погосяна. Суд общей юрисдикции Лорийской области Армении 17 ноября 2011 года осудил его на 15 лет лишения свободы за насильственные действия сексуального характера в отношении несовершеннолетних мальчиков вопреки их воле.
Правительство Армении на заседании 1 декабря приняло решение ввести практику принудительного лечения или добровольной химической кастрации педофилов.