4 Դեկտեմբեր 2011 - 11:37 AMT
Արտահանմանն ուղղված ռազմավարական արդյունաբերական քաղաքականության իրականացման շրջանակում ինժեներության զարգացումը թույլ կտա 2015 թվականին արտադրության ծավալները հասցնել 65-80 մլն դոլարի (կրկնակի աճ 2010-ի համեմատ), արտահանման ծավալները՝ 40-55 տոկոսով (եռակի աճ), աշխատատեղերի քանակը՝ 5600-ի, համապատասխան ենթակառուցվածքներ ստեղծել ժամանակակից լաբորատորիաներով: Այդ մասին, ներկայացնելով ինժեներության զարգացման ռազմավարությունը, ասել է ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը:
2010 թվականի տվյալներով, իրադրությունը ոլորտում այսպիսին է. արտադրության ամենամյա ծավալները՝ մոտ 35 մլն դոլար, արտահանման ծավալները՝ 17 մլն դոլար, 4000 աշխատակից:
Հայաստանի տնտեսության այդ ճյուղի հեռանկարային ուղղությունների թվում Մինասյանն առանձնացրել է «ՄԱՐՍ» գործարանի աշխատանքն ազատ տնտեսական գոտում և Ճարտարագիտական համալսարանի վերափոխումը միջազգային գիտական կենտրոնի՝ ներդրումների ներգրավմամբ, այդ թվում և Սփյուռքից:
Լրագրողների հետ զրույցում «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը հավելել է, որ ՏՏ-ն այսօրվա դրությամբ գրեթե 100 տոկոսով ապահովում է ինժեներության ոլորտը, որը զբաղված է կրթության և հեռահաղորդակցության ոլորտի ճշգրիտ սարքերի արտադրությամբ, ճշգրիտ սարքերի, որոնք օգտագործվում են Ռուսաստանի թռիչքային ռազմավարական տեխնիկայում, ինչպես նաև արտահանվում:
Դեկտեմբերի 4-ին TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում քննարկվում է Հայաստանի արդյունաբերության զարգացման ռազմավարական քաղաքականությունը՝ ուղղված արտահանմանը: Քննարկմանը մասնակցում են Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, պետկառույցների, բիզնեսի ներկայացուցիչներ և քաղաքական գործիչներ: Ընդհանուր առմամբ փաստաթուղթը ներառում է Հայաստանի տնտեսության 11 առավել հեռանկարային ճյուղերը: Առաջիկա միջոցառմանը կներկայացվեն առաջին երեք ճյուղերը՝ ինժեներություն, դեղագործություն և սննդի արդյունաբերության ոլորտը, հիմնականում՝ կոնյակի և գինու արտադրությունը:

4 Декабрь 2011 - 11:37 AMT
Развитие инженерии в рамках реализации стратегической индустриальной политики, ориентированной на экспорт, позволит к 2015 году довести объемы произведенной продукции до 65-80 млн. долларов (рост в 2 раза по сравнению с 2010 годом), объемы экспорта – 40-55% (рост до 3 раз), число рабочих мест – до 5600, создание соответствующих инфраструктур с современными лабораториями. Об этом, представляя стратегию развития инженерии, сказал председатель комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС РА, член фракции РПА Гагик Минасян.
По данным 2010 года ситуация в сфере такова: ежегодные объемы производства – порядка 35 млн. долларов, объемы экспорта – 17 млн. долларов, 4000 сотрудников.
Среди перспективных направлений этой ветви экономики Армении Минасян выделил работу завода «МАРС» в свободной экономической зоне и реформирование Инженерного университета в международный научный центр с привлечением инвестиций, в том числе и из Диаспоры.
В беседе с журналистами глава «Инкубатора предприятий» Баграт Енгибарян добавил, что ИТ на сегодняшний день практически на 100% обеспечивают сферу инженерии, которая занята производством точных приборов сферы образования и телекомммуникаций, точные приборы, которые используются в летной стратегической технике в России которые также экспортируются.
4 декабря в инновационном центре TUMO проходит общественное обсуждение стратегической политики развития промышленности Армении, ориентированной на экспорт, с участием премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, представителей госструктур, бизнеса и политических деятелей. В целом же документ охватывает 11 наиболее перспективных отраслей экономики Армении. На предстоящем мероприятии будут представлены первые три отрасли: инженерия, фармацевтика и сфера пищевой промышленности, в основном – коньякоделие и виноделие.