Այսօրվա դրությամբ Հայաստանը կարող է ապահովել երկրում արտադրվող դեղամիջոցների ներքին պահանջարկի միայն 8 տոկոսը, ուստի դեղագործական ոլորտի զարգացումն անհրաժեշտություն է, ինչպես ներքին շուկայի ապահովման, այնպես էլ համաշխարհային շուկա դուրս գալու համար: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի Ազգային Ժողովի առողջապահության հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը՝ ներկայացնելով ճյուղի զարգացման ռազմավարությունը: Ավելին, դեղամիջոցները մշտական պահանջարկ ունեն, և այն մշտապես աճում է:
Նոր քաղաքականության իրականացման շրջանակում ծրագրում է, որ 2015-ին դեղագործական ապրանքի արտադրության ծավալները 2010-ի 8,8 մլն դոլարից կհասնեն 30-35 մլն դոլարի, իսկ 2020-ին՝ մինչև 135 մլն դոլարի: Ընդ որում, արտահանման ծավալները 2010 թվականի 5 մլն դոլարից կաճեն մինչև 20-25 մլն դոլար, իսկ 2020-ին՝ մինչև 115 մլն դոլար, այդ ժամանակ ոլորտում գործարկված կլինեն մոտ 1 800 աշխատատեղեր 2010-ի 550-ի փոխարեն: Այսօրվա դրությամբ երկրում արտադրված դեղամիջոցներն իրացվում են Վրաստանի շուկայում՝ 38 տոկոսը, Ռուսաստանի՝ 18 տոկոսը, Ուզբեկստանի՝ 13 տոկոսը, Բելոռուսի՝ 6 տոկոսը, Ուկրաինայի՝ 5 տոկոսը, Քաթարի՝ 4 տոկոսը:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ ոլորտում կան հումքի մատակարարման, որակի վերահսկման, փոխադրման, բաշխման և պահման խնդիրներ: Այս կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ երկիրը հպարտ էր, որ կարողացավ ստեղծել դեղամիջոցների որակի վերահսկման՝ ԱՊՀ տարածքում առաջին լաբորատորիան, ինչը Հայաստանին թույլ է տալիս քաղաքացիներին ապահովել որակյալ դեղամիջոցներով:
Միևնույն ժամանակ հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ միջազգային չափանիշների ներմուծումը, որոնցով երկրում 2013թ. հունվարի 1-ից աշխատելու են բոլոր ընկերությունները, Հայաստանին թույլ կտա բնակչությանն ապահովել որակյալ դեղամիջոցներով և արտահանման ծավալներն ավելացնելու հնարավորություններ կստեղծի:
Դեկտեմբերի 4-ին TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում քննարկվում է Հայաստանի արդյունաբերության զարգացման ռազմավարական քաղաքականությունը՝ ուղղված արտահանմանը: Քննարկմանը մասնակցում են Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, պետկառույցների, բիզնեսի ներկայացուցիչներ և քաղաքական գործիչներ: Ընդհանուր առմամբ փաստաթուղթը ներառում է Հայաստանի տնտեսության 11 առավել հեռանկարային ճյուղերը: Առաջիկա միջոցառմանը կներկայացվեն առաջին երեք ճյուղերը՝ ճշգրիտ սարքաշինություն, դեղագործություն և սննդի արդյունաբերության ոլորտը, հիմնականում՝ կոնյակագործությունն ու գինեգործությունը:

На сегодняшний день Армения может обеспечить лишь 8% внутреннего спроса производимых в стране лекарств, поэтому развитие фармацевтической сферы является необходимостью, как для обеспечения внутреннего рынка, так и для выхода на мировые рынки. Об этом сказал председатель комиссии по здравоохранению Национального Собрания Армении Ара Баблоян, представляя стратегию развития отрасли. Более того, лекарство имеет постоянный спрос, и он постоянно растет.
В рамках реализации новой политики планируется, что к 2015 году ежегодные объемы производства фармацевтической продукции с 8,8 млн. долларов в 2010 году возрастут до 30-35 млн. долларов, а к 2020 года – до 135 млн. долларов. При этом объемы экспорта с 5 млн. долларов в 2010 году возрастут до 20-25 млн. долларов, а к 2020 году – до 115 млн. Долларов. К этому периоду в сфере будет задействовано порядка 1 800 рабочих мест вместо 550 рабочих мест в 2010 году. На сегодняшний день произведенная в стране фармацевтическая продукция реализуется на рынке Грузии – 38%, России – 18%, Узбекистана – 13%, Беларусии – 6%, Украины – 5%, Катара – 4%.
Ара Баблоян отметил, что в сфере есть проблемы поставок сырья, контроля качества, транспортировки, распределения и хранения. В связи с этим он подчеркнул, что страна может гордиться, что смогла создать первую на пространстве СНГ лабораторию контроля качества лекарств, что позволяет Армении обеспечить граждан качественными лекарствами.
Одновременно председатель комиссии добавил, что внедрение международных стандартов, на которых в стране с 1 января 2013 года будут работать все компании, позволит Армении обеспечить население качественными лекарствами и создаст возможности нарастить объемы экспорта.
4 декабря в инновационном центре TUMO проходит общественное обсуждение стратегической политики развития промышленности Армении, ориентированной на экспорт, с участием премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, представителей госструктур, бизнеса и политических деятелей. В целом же документ охватывает 11 наиболее перспективных отраслей экономики Армении. На предстоящем мероприятии будут представлены первые три отрасли: инженерия, фармацевтика и сфера пищевой промышленности, в основном коньякоделие и виноделие.