«Start-up Weekend Yerevan» նորարար նախագծերի մրցույթի 9 նախագծերից 3-րդ լավագույնն էր ճանավել Tumomind խումբն իր Tumomind նախագծով:
Չորս երիտասարդ տղաներից բաղկացած այս թիմի նպատակն էր ստեղծել մի կայք, որըն առաջարկում է համակարգչային ծրագրերի փաթեթներ թե՛ անհատներին, թե՛ կազմակերպություններին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց թիմի անդամ Հրաչյա Հարությունյանը, նախագծի հիմնական գաղափարն է առանց երկար ժամանակ ծախսելու միանգամից ձեռք բերել անհրաժեշտ ծրագրերը: «Մարդիկ կան, որ երկար որոնում են իրենց անհրաժեշտ ծրագրերը կամ պարզապես չեն իմանում, ինչպես գտնել և ինչպես տեղադրել դրանք իրենց համակարգչում: Մեր նախագիծն առաջարկում է անհատներին կամ ընկերություններին, օրինակ՝ համակարգչային ինտերնետ –սրահներին առաջարկել ստանդարտ կամ հիմնական ծրագրային փաթեթներ: Երբ օգտագործողը մեր կայքի միջոցով հրաման կտա այսինչ փաթեթին, բոլոր ծրագրերն ավտոմատ կերպով կտեղադրվեն (installing) իրենց համակարգիչներում»,-նշեց նա:
Հրաչյա Հարությունյանի խոսքով, ծառայության հիմնական թիրախը լինելու են կազմակերպությունները: Իսկ թե ինչո՞վ է իրենց ծրագիրը լինելու կոմերցիոն, նա պատասխանեց, որ 5-ից ավելի համակարգիչների համար նույն փաթեթը կլինի վճարովի և նշեց, որ բոլոր առաջարկվող ծրագրերը լինելու են լիցենզիոն:
«Start-up Weekend Yerevan»-ին SPINGO նախագծի շուրջ աշխատում էին 6 հոգի: «Start-up Weekend Yerevan»-ն անցկացվում էր դեկտեմբերի 2- 4-ը Armnet 2011 նախագծի միջոցառումների շրջանակում: Start-Up Weekend-ները արտերկրում նորարարական նախագծերի ստեղծման բավական տարածված ձև են: Դրանք նպատակ ունեն մեկ հարկի տակ հավաքելով էնտուզիաստների՝ ստեղծել և իրագործել նորարար գաղափարներ հետագայում կոմերցիոն նպատակներով:

5 Декабрь 2011 - 09:59 AMT
Идеей группы Tumomind на “Start-up Weekend Yerevan” было создание службы, предлагающей пакеты компьютерных программ
На конкурсе инновационных идей-проектов “Start-up Weekend Yerevan” из девяти представленных проект Tumomind признан третьим среди лучших. Целью команды, состоящей из четырех человек, было создание сайта, который будет предлагать программные пакеты как отдельным пользователям, так и компаниям.
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net один из членов команды Tumomind Грачия Арутюнян, основная идея проекта заключается в том, чтобы быстро найти и приобрести необходимые программы без особых затрат времени.
“Пользователи или слишком долго ищут нужные им программы, или просто не знают, как найти их и загрузить в компьютер. Наш проект предлагает отдельным пользователям и компаниям, например, любителям компьютерного Интернета, стандартные или основные программные пакеты. Когда пользователь с помощью сайта дает команду какому-либо пакету, все программы автоматически загружаются (installing) в его компьютер”, – отметил он.
По словам Грачии Арутюняна, служба в основном будет нацелена на организации.
Над разработкой проекта SPINGO в конкурсе “Start-up Weekend Yerevan” работало 6 человек. “Start-up Weekend Yerevan” проходил в Ереване с 2 по 4 декабря в рамках мероприятия “Armnet 2011”. За рубежом это очень распространенный способ создания инновационных проектов. Их цель – объединить разработчиков, дизайнеров, энтузиастов сферы ИТ и всех тех, у кого есть инновационные идеи, которые в дальнейшем можно будет использовать в коммерческих целях.